Bi’ teste bakar: İsimsiz, ücretsiz HIV testi

MESUDE ERŞAN

Pozitif-iz Derneğinin başlattığı ‘Bi’ Teste Bakar!’ kampanyası, isteyen herkesin, hiçbir kimlik bilgisi vermeden ve ücret ödemeden HIV testi yaptırmasına olanak tanıyor.

Diken’in sorularını yanıtlayan Pozitif-iz Derneği Kurucu Üyesi Çiğdem Şimşek toplumda HIV farkındalığının çok düşük olduğunu söyledi. 

‘HIV ve AIDS Farkındalık Araştırması’na göre toplumun yüzde 77’si HIV hakkında doğru ve güncel bilgiye sahip değil. Katılımcıların yüzde 75’iyse HIV pozitif kişilerin başarılı tedaviler sayesinde herkes gibi normal bir yaşam sürdürebileceğini bilmiyor. Bu eksik ve yanlış bilgilerin yanı sıra HIV’e ve HIV pozitiflere yönelik önyargıların devam ettiğini belirten Şimşek, “Pek çok insan damgalanma ve deşifre olma endişesiyle HIV testi için bir sağlık kuruluşlarına başvurmaya çekiniliyor. Bu nedenle testlerin hiçbir kimlik bilgisi alınmadan yapılması önemli” dedi.

‘Korumasız cinsel ilişki yaşayan herkes teste’

Şimşek HIV tanısı almaktan çekinmenin de test yaptırmaktan alıkoyduğunu söyledi: “Test yaptırmamak hem kişilerin sağlıklarını kaybetmesine  hem de tedavi almadıkları (HIV baskılanmadığı) için korunmasız cinsel yolla başkalarına da aktarmalarına neden olabilir. Türkiye, yeni HIV enfeksiyonlarındaki artışın en yüksek olduğu ülkelerden biri.”

“Peki kimlere test yaptırması öneriliyor?” sorusunu Şimşek şöyle yanıtladı: “Evli veya bekâr demeden, korunmasız cinsel ilişki yaşayan herkesin düzenli olarak HIV testi yaptırmasını gerektiğini önemle vurguluyoruz. HIV’le yaşayanlar arasında toplumun her kesiminden insan bulunuyor. Kadın, erkek, genç, yaşlı, işçi, yönetici, manav, kasap, çiftçi, öğrenci, öğretmen, hâkim, hükümlü, kısacası her yaştan, her ırktan, her dini inançtan, her cinsiyet kimliği ve yönelimden, her meslek grubundan insan var.”

Uzun yıllar belirti vermeden çoğalıyor

Türkiye’de HIV tanısı alanların sayısı her geçen yıl artıyor. Öte yandan henüz test yaptırmadığı için tanı almamış binlerce kişi olduğu tahmin ediliyor.

Şimşek HIV’in kişilerin durumlarından haberdar olmaması nedeniyle yayılmaya devam ettiğini söyledi ve devam etti: “Doğru sürelerde test yapılmadığı zaman, HIV uzun yıllar belirti vermeden ve dolayısıyla hiç fark edilmeden vücutta çoğalabilir. Yıllar sonra belirtiler ortaya çıkar ve kişi sağlık şikâyetleri üzerine hastaneye başvurarak geç dönemde tanı alır. Geç tanı nedeniyle olağan sağlık haline geri dönülmesi zaman alabilir. Oysaki erken dönemde tanı alan HIV pozitif kişiler bu sağlık sorunlarını yaşamadan tedaviye başlarlar ve herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürürler.”

Düzenli tedavi alan HIV pozitif kişilerde HIV baskılanır ve kanda belirlenemeyen seviyeye gelir. Belirlenemeyen=Bulaşmayan (B=B) olarak tanımlanan bu bilimsel kanıt sayesinde HIV, cinsel yolla başkalarına aktarılamaz. HIV pozitifler çalışabilir, evlenebilir, doğal yollarla bebek sahibi olabilir ve hatta bebeklerini emzirebilirler.

Test öncesi ve sonrası danışmanlık veriliyor

Gilead tarafından desteklenen kampanyada test için randevu alınması gerekiyor. 10.00 – 19.00 saatleri arasında, WhatsApp veya SMS yoluyla 0543 241 41 03 numaralı hattan, kimlik bilgileri paylaşılmadan randevu alınabiliyor. Derneğin Maslak Oto Sanayi’deki merkezindeki teste gidenleri dernekten bir danışman karşılayacak ve öncesinde HIV’le ilgili genel bir bilgilendirme yapacak.

HIV testi 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuç veriyor. Test sonucunu yine dernek danışmanı paylaşacak. Gerekli durumlarda ilerleyen süreçle ilgili bilgilendirme yapacak.

Dernekle paylaşılan bilgiler, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunacak, kayıt altına alınmayacak, üçüncü şahıs ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmayacak.

HIV’le yaşayanlar bir de hak ihlalleriyle uğraşıyor

Beş dernek uyardı: HIV tanısında yetersizlik ve gecikme büyük sorun!

Dünya AIDS Günü: HIV pozitif bireylerin yarısı enfekte olduklarının farkında değil

 

Kaynak:https://www.diken.com.tr/bi-teste-bakar-isimsiz-ucretsiz-hiv-testi/Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat