16 Kasım 2017 tarihinde Türk Eczacıları Birliği Büyük Kongre’si toplanacak. Yönetimin iki yıllık çalışmalarının değerlendirileceği bu kongrede, geçmiş dönemdeki çalışmaları onaylayanlar beğenilerini ifade edecek, onaylamayanlarsa olumsuz eleştirilerini ortaya koyacaklar. Aday olan arkadaşlar projelerini anlatacak ve nihayet pazar günü önümüzdeki iki yılda örgütümüzü yönetecek kişiler göreve seçilecek.

İlaç, eczacılık ve halk sağlığı anlamında geleceğimize yön verecek bu Büyük Kongre elbette ki hepimiz için çok önemlidir. Ben de bu örgüte 25 yıl hasbelkader emek vermiş birisi olarak kongrenin verimli geçmesi için naçizane önerilerde bulunmak istiyorum.

İlk önerim delege ve katılımcılara; kongremizin Ankara’nın en prestijli ve gösterişli otellerinden birinde yapılıyor olması sizi aldatmasın. Kongrenin kayıt altına alınacağı, gerek kitap olarak gerekse dijital ortamda daha sonra sizlere gönderileceği düşünülürse, otel salonlarında zamanınızı harcamaktansa, başkentin güzelliklerini yeniden keşfetmek daha doğru bir tercih olabilir.  Gündüz, alışveriş merkezlerini ziyaret edip Ankara ekonomisine katkıda bulunmalı, akşam da Ankara’nın eğlenceli ve lezzet merkezi mekanlarını değerlendirmeli bu hafta sonu… 5 yıldızlı otellerin yemekleri zaten damak tadınıza uygun değil ayrıca açık büfeden yemek seçmek hiç de keyifli değil. Eş dost ziyaretlerini ihmal etmemek de çok önemli elbette. Sakın ola ki Face den canlı yayınlarınızı, İnstagramdan özçekimlerinizi paylaşmadan geçmeyin.

Kürsü alıp konuşma yapacak sevgili meslektaşlarım; kendi bölgenizdeki sosyal faaliyetleri delegeler ile paylaşmayı ihmal etmeyiniz. Lütfen konuşmanızı görüntülerle süsleyiniz. Kürsüde, gözleriniz katılımcılarda, bir eliniz de cebinizde olmalı…. Konuşmanızdan özlü sözler, felsefi yorumlar kesinlikle eksik olmamalı. Sizden önceki konuşmacılara atıfta bulunursanız keyifli bir ortam oluşmasına katkıda bulunursunuz. Divan başkanına kongreyi mükemmel yönettiği için teşekkür etmek olmazsa olmaz ayrıntıdır... Ve final etkileyici bir şiirle yapılmalı….

Değerli adaylar, birlik ve beraberlik mesajlarınızı konuşmanızın geneline yayarsanız delege bazında olumlu yaklaşımla karşılaşırsınız. Kişileri doğrudan hedef almak yerine ironik göndermeler ile eleştirilerinizi yaparsanız çok daha etkileyici olur. Sorunların kaynağı olarak mevcut ya da eski yönetimleri, siyasi iktidarı veya örgüt içi muhalefeti gösterirseniz delegenin teveccühüne mazhar olmak daha kolay olur.

Seçime girecek listeleri hazırlayacak arkadaşlarım, sakın ola listeleri birkaç gün önceden belli etmeyiniz. Son ana kadar dengeleri muhafaza etmek faydalı olacaktır.  Bu bağlamda listelerin cumartesi saat 17:00’ye kadar Divan Başkanlığı’na sunulması yasal zorunluluk olmasına rağmen listesini Divan Başkanlığı’na 17:30’da sunan tarafın seçimi kazandığı TEB Kongresi’nin olduğunu hatırlatmak isterim. Zaten meslek örgütünün azalan enerjisi, liste  yarışları  ve liderlik mücadelesi gibi kavramlarla heba edilmeli ki, kongre sonrasında mesleki açıdan  sakinliğin ve  sessizliğin  hakim  olduğu  tozpembe  bir sürece adım atalım…

Şehir hastaneleri ve özel hastaneler sayesinde sağlık sorunu büyük oranda çözülmüş durumda. Akıl hocaları, çapraz satış yöntemleri, modern tasarımlı mekânlar, çağdaş hizmet sunum teknikleri ile mevcut krizden çıkış yolunu bulan eczacılar festival, fuar ve satış etkinliklerinde sanatçılar eşliğinde mutluluktan uçuyorlar. Suyu bulandırmaya gerek yok.

Biyoteknoloji ürünü ilaçlar, eczacı ve eczane enflasyonu, sağlık odağından uzaklaş(tırıl)an eczacılar, kamu maliyesinde meta haline gelen sağlık sistemi nasıl olsa komisyonlarda değerlendirilip bir şekilde rapor ve kitapçık haline getirilecek, arama konferansları ile çözüme kavuşturulacaktır.

Ülkenin içinde bulunduğu siyasal kaos ve ekonomik çöküntü, dünyanın geneline karabulut gibi çöken savaş hali ve barış yoksunluğu zaten eczacıların çözebileceği sorunlar değil. Hepimiz biliyoruz ki biz bir meslek örgütüyüz durmamız gereken yeri iyi biliriz. Ayrıca geldiğimiz noktada, iktidara siyasi olarak yakın olmanın bir çözüm yöntemi olduğunu savunanların çabalarını görünce,  bu tür konular hakkında fikir beyan etme veya eleştiride bulunma ihtimali akıllara bile  gelmemeli…

Kongrede, geleceğe ve sorunlarımızın çözümüne yönelik radikal kararlar alınacağından zerre kadar şüphemiz yok… Hepimizin içi rahat, keyfimizi kaçırmayalım. Ankara’nın tadına varalım… Uzun süredir görmediğimiz üniversite arkadaşlarımızla hasret giderelim ve geçmişi yad edelim… Kongre bitip evimize dönüp yalnız kaldığımızda da Ümit Yaşar Oğuzcan’ın o müthiş dizelerini kendi kendimize tekrar edelim… ”Dün gitmiş, yarın yok, bize bir bu gün kaldı”…

t.caglar@eczacininsesi.com

 Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat