Yollarınız açık olsun Şekip Abi ve sevgili eşi İnci...

Fatih'te Öztürk Eczanesi çok özel bir yerdir. Çünkü Şekip abi vardı orada. Hemen hemen istanbul'daki bütün eczacıların bildiği bir isimdir Şekip Öztürk. Her zaman beyefendi her zaman olgun, dingin bir duruşu olan İstanbul Beyefendisi... Ve tecrübeli bir eczacı… İstanbul yakın tarihinin bir parçası bence o ve eczanesi… Mesleğinde duayen...

Eczaneyi devraldığım zaman yanına gitmiş ve eczanesini ziyaret etmiştim ilk kez... Tavrı ve eczanesi, duruşu ve üst kattaki laboratuvarı çok etkilemişti beni.

Yıllar yıllar önceydi, en sonsa "çakıl taşları" grubumuzun ilk gösterisi için ziyaretine gittiğimde görmüştüm kendisini. O ve sevgili eşini davet etmiş davetiye bırakmıştım. Tarihi ajandasına not edişindeki incelik ve zerafeti anımsıyorum. Abi yine bir yukarı çıkayım mı demiştim. Elbette eczacı hanım demişti gülerek… Oturduğu masanın arkasına sıra sıra dizilmiş tarihi şişeleri. O şişeleri nasıl aldığını anlatmıştı az öncesinde de… Kalbimi çarptıran bir ziyaretti.

Geçen hafta eşi İnci Hanım’ın ve kendisinin covid olduğunu öğrendiğimde çok üzülmüştüm. Dün eşinin vefat haberi geldi önce, bugünse kendisinin. Yanıbaşımda koca bir çınar devrilmiş gibi hissettim birden ve burnumun direği sızlıyor duyduğum andan beri…

Tek tesellim birbirlerinin ölüm haberini duymamış olmaları. Bilinci yerindeyken dilinden düşürmediği eşinin ölümünü duymamış. Bir gün arayla aramızdan ayrıldılar. Toprakları bol, devirleri daim olsun. Çok çok üzgünüm acı kaybımız için ve tanımış olmaktan onur duyuyorum, "bir adam öldü" demeyin arkamdan, "bu dünyada bir adam yaşadı" deyin demişti ya şair Küçük İskender ölmeden evvel. İşte öyle de bir duygu içindeyim bir yandan, çok özel bir adam ve onun böylesi sevdiği eşi olduğuna göre İnci Hanım için de diyebilirim.

Çok özel bir kadın ve adam yaşadı belli ki bu dünyada, kendilerinin kıymetini ve acılarının derinliğini bilenlere selâm olsun. Dayanma gücü olsun.

Ecz. Aynur Uluç - 9 ocak 2021

 Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat