Ecz. Mustafa AL

Ne istiyoruz?
Doğru sonuca ulaşmanın başlangıcı doğru soru sormaktır demişti sevgili Enver AYSEVER söyleşisinde. 

Kaleme aldığım yazım da büyük ve çok zeki bir kitle olan eczacılık camiasının İnternet alanı üzerinden kaybettiği ekonomik değerleri, sebeplerini, bakış açılarımızı en nihayetinde doğacak değişkenlik sebepli birbirine düşme ve itibar kayıplarını irdeleyeceğim, kelamım kadar. 

Soru 1- Tüketici niçin internetten ürün talep eder?

A-Daha uygun fiyata bulduğu için

B- Daha güvenilir olduğu için

C- Rahatını bozmadan adresine geldiği için

D- Yakın çevresinde bulamadığı için

E- doğrudan öncelikle aklına sanal ticaret geldiği için

F- Daha zengin, bol çeşitli ulusal etkinlik algısına teslimiyetinden sebeple.  

A, B, C, D şıkları için bireysel sorumluluklarımız ve işimizle ilgili tercihlerimiz durumu daha iyi veya daha kötü yapabilir. Ama E ve F maddelerine karşı ancak güçlülük, bütünlük ve kesinlik algılarının içinde olduğu profesyonelleşilmiş kurumsal etkinlik ile baş edebiliriz. Eczacılık mesleği için sanal ticaret ortamına dair toplam kaliteyi oluşturma zamanıdır. “Sanal ticaret geri dönülemez bir zorunluluktur artık”
Öyle bir sanal ortam oluşturulmalı ki eczacılık mesleği ve eczacılar ve depocular bütünlüğünü korumalı ve de tüketici bunların gücünün içinde olduğunu bildiği sanal sistemin müşterisi olduğunu hissetmeli.  

Maviliklerin içindeki simsiyah ama etrafı açık bulut kümesi bizleri korkutmaz ama devamı karanlık kümeler yanyana ise içimize karanlık çöktürür. Biliriz ki bu kadar karanlık bulut fırtınayı kaçınılmaz kılar.
Eczacılık mesleği dışarıdan bakılınca çok bütüncül ve disiplinli görünüyor. Evet haklılar ama bu bütüncüllük tanımlanmış alan üzerinde. Oysa farklı alanlarda farklı gelişmeler var. Başka oluşumlar ve farklı gelişmeler eczacılık mesleğinin sabit bütüncüllüğünden beslenmeye başladı artık. Bizler artık bu bütüncüllüğümüzü farklı alanlara da taşımalıyız. 

Aksi taktirde Leoparlar tarafından yavruları çalınan antilop sürüsüne benzeyecek mesleğimiz. Sürü bütünlüğünü kaybetmeye başladıkça tilkiler sıraya girecek…  
Yine soruya dönüp F durumuna karşı çözüm bulmak birçok problemi doğrudan yok edecek gibi görünüyor. Peki nasıl bir kurgu olmalı?


Türk Eczacıları Birliği ve ona bağlı eczacı odasının üyesiyiz. Sanal ticaret sisteminin de bu kurumlar üzerinden doğrudan üyesi olacağız. Şahsımızın değil bütünümüzün veya bütünümüze ait büyük grupların üyesi olacağız. Tek başımıza olursak tüketicinin algısına en fazla iki ya da üç eczacı ya da eczane girebilir. Bu üçünde aradığını bulamayan tüketici algısı OTC ve itrıyat ürünleri için hepimizin bildiği 3-5 farklı ticaret sitesini zihninde tutar ve onlara yönelir. 
Kendi meslek grubumuza ait e ticaret sitesini başka alanlara dağılmış tüketicilerle aramıza köprü yapıp talebi tekrardan kendimize yönlendirirsek ne güzel olur.  Ve organize olunursa başarılı ve verimli sonuçlar elde edilebilir. En önemlisi nasıl organize olunmalı sorusudur burada. Daha önce Pharmetic Eczacıları Derneği şirketleşme girişiminde bulundu ama meslektaşlarımızın talebi ve ayıracağı kaynak yetersiz kalınca bu güzel başlangıç sona erdi. 
Mesleğimizde yeniliklerle büyüyemezsek hızla küçülürüz diye düşünüyorum. Serbest ekonomik sistemde ya büyürsün ya küçülürsün. Bizler küçülmeyi hızlı hissetmiyor olsak da başkaları büyümeyi en etkin biçimde hissediyor ve yaşıyor. 
Bizlerin mücadelesinin güçlenmesi için meslek yönetimlerimizin varlığını ve gücünü arkamıza alıp onların varlığında bütünün bayisi olma yöntemini geliştirmemiz icap eder. Lütfen buradan zincir eczane algısı çıkmasın. Asla zincir olmak değildir söylediğim şey. Var olan talepleri bizim olana çekecek ve onu yerine ulaştıracak zincire halka olmaktır dediğim.

Teşbihimde hata olmasın;
Bizler terör örgütüne karşı savaşan düzenli orduyuz biz ancak karargaha bağlılığından emin olduğumuz timler ve timlerden oluşan küçük birlikler kurarsak karşı tarafı zayıflatabiliriz bu cephesi belirsiz mücadelede. Varoluşumuz için zorunlu alanlarımızda hak sahibi olmayanların güç kaybetmeleri ve olmamaları için önce güçlerini kırmalıyız. Onların var olduğu eksen de olmaz isek hamlelerimiz onlara ve amacına ulaşmaz. 
E ticaret pazarında adil dağılım yöntemine emek-ürün ve sermayesi ile dahil olmak isteyen eczacılarla süratle hızlı bir sistem kurulmalıdır. Bu sistemin kurulması eczacı meslektaşlarımızın bazılarında eczanemize hasta girmeyecek endişesi oluşturabilir, oysa bu endişeyi giderip eczacının gelirini arttırmak mümkündür. Kendimiz için kuracağımız sistem ihtiyaçlarını eczanemize gelerek karşılayan kişilere hitap etmeyecek. Bu sistem ihtiyaçlarını ve işlemlerini halen internet üzerinden karşılayan tüketicilerin karşısına çıkacak ve kendisine ulaşan ürünün hangi eczaneden geldiğini dahi bilmeyecek tüketici. Eczacı da kime ulaştığını bilmeyecek. Sistemin ana çizgisi tüketicinin sistemden talebi ve sistemin ürünü bölgeselleştirilmiş eczane bayisinden temini ve bölgesel kuryesinin bayisinden aldığı ürünü tüketiciye sistem adına iletmesi üzerine kurulacaktır.  Burada ilaç olarak tanımlanan ve rakip sistemlerce satılmayan hiçbir ürün kendi sistemimizce satılmayacaktır. Kurulacak tüm sistemin ana amacı kendini var etmekten önce eczacının varlığının önüne farklı sermaye gruplarının ve sahiplerinin girmesine engel olmak olacaktır.

Bir anlamda karanlığa elimizi uzatmış olacağımızı düşünüyorum.

 Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat