HAZIR SÜSPANSİYON BAZI İLE PEDİATRİK MAJİSTRAL ÇÖZÜMLER

Modern Majistralde Yeni Dünya’ya hazır süspansiyon bazı SYRSpend™ ile devam ediyoruz.

Kişiye Özel Tedaviye en çok ihtiyaç duyan hasta gruplarından “Pediatri ve Geriatri” hastalarında tedaviye uyumu zorlaştıran en kritik sorunlardan biri hazır müstahzarların dozlarının bu hasta gruplarına uymamasıdır. Bunun dışında, çeşitli sebeplerle yetişkin dozları piyasada mevcutken özellikle pediatri formları “yoka giren ve/veya üretilmeyen” ürünler dolayısı ile hastaların tedaviye uyumları ve tedavi yolları çeşitliliği azalmaktadır.

Bu durumda devreye yine mesleğimiz ve majistral devreye girmektedir. Basit şurup başta olmak üzere çeşitli taşıyıcılarla ilgili FARMA KALİTE etken maddeleri doğru formüllerle hastalarımıza sunmak bizleri çok mutlu eden sorumluluklarımızdan biridir.

Ancak oral sıvı taşıyıcılarla formül yaparken hazırlayacağımız taşıyıcılarla ilgili bazı sorunları aşamadığımız da bilinen bir gerçektir.

Basit Şurup

USP’ye göre en az %85 (a/h), BP’ye göre en az %66.7 (a/a) ve Ph. Eur’a göre en az %45 (a/a) şeker içeren, koyu kıvamlı çözeltilerdir. Şeker olarak genellikle sükroz (sakkaroz) kullanılır. Halk arasında yemeklerde kullanılan sükroz gıda kalitedir. İlaçlarda ise diğer tüm ham maddelerde olduğu gibi farma kalite formunun kullanılması gerekmektedir.

Ancak; glisemik indeksinin ve şeker miktarı fazla olduğu için diyabetli hastaların kullanımında sakıncalıdır. Yine aynı sebeplerden ötürü, pediatri hastalarında ise mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Ayrıca, yine yüksek sükroz içeriği sebebiyle preparatın osmatik basıncı yüksektir ve bu durum enteral beslenen hastalarda diyareye sebep olabilmektedir.

PEKİ ORAL SIVI TAŞIYICI BAZ OLARAK NE KULLANMAK GEREKİR?

Tüm modern majistral bazları gibi yüzlerce etken madde ile girdiği formülasyonlardaki stabilitesi klinik çalışmalarla kanıtlanmış, hazır süspansiyon bazı olan,

SYRSPEND® SF PH4 bu amaç için üretilmiştir.                                

Hazırsanız özellikleriyle başlayalım:

 1. 1. İnovatif ve stabilitesi yüksek süspansiyon bazıdır.
  1. 1.Bazdaki bu inovasyon pseudoplastik akış prensibine dayanır. Pseudoplastik akış prensibine dayanan bu tip sıvılara Non-Newtonian sıvılar denir. Non-Newtonian sıvılarda viskozite ve akış hızı sabit değildir. Buna göre süspansiyon çalkalandığında sıvının viskozitesi düşer ve şişeden akması kolaylaşır. Saklama koşullarında ise sıvının viskozitesi yüksektir. Böylece etkin madde partiküllerinin sıvı içinde dağılımı homojen kalır.
  2. 2.Partiküllerin baz içindeki homojenitesi, tek seferde alınan etkin madde dozajının sabit kalmasa yol açar. Böylece dozlama kolaylığı sağlanmış olur.
  3. 3.Kaynatılmış soğutulmuş suyla ya da distile suyla hazırlanan normal süspansiyonlarda etkin madde dispansiyon fazı içinde saklama koşullarında asılı kalmaz ve çöker. Bu nedenle bu tür süspansiyonlar çalkalanmadan alındığında tek seferlik alınan sabit bir dozaj oluşturulamaz; hastanın ilacı ilk alımlarında etkin konsantrasyonda ilaç alamaz ve son alımlarında yüksek doza çıkma riski artar.
  4. 4.Syrspend Sf PH4, pseudoplastic akış özelliğiyle saklama koşullarında etkin maddenin dispers faz içinde asılı kalmasını sağlar, bu koşullardaki yüksek viskozitesi ilacın kolay akışına engel olduğu için çalkalanmadan kullanıma engel olur, çalkalandıktan sonra düşen viskozitesiyle kullanım kolaylığı sağlar.
 2. 2.Doğal tatlandırılmış sade ve kirazlı tatlarıyla yetişkin ve pediyatrik kullanıma uygundur.
  1. 1.Oral yolla alınan ilaçlarda en büyük sorunlarda biri etkin maddenin tadıdır. Syrspend, kötü tadı olan etkin maddelerin tadını yüksek uyumlulukla baskılayabilmektedir.
 3. 3.Formülasyon içindeki etkin madde stabilitesi, hakemli bilimsel makaleler tarafından desteklemektedir.
 4. 4.Enteral beslenme tüplerine uygundur.
  1. 1.Böylece kişiye özel beslenme solüsyonu hazırlanmasına olanak sağlar.
  2. 2.Kişiye özel tedavi yöntemine uygun ve formülasyonlarda kullanımı kolay bir bazdır.
 5. 5.50 mOsmol/kg’dan küçük osmolaritesiyle gastrointestinal sistem dostudur.
 6. 6.Kullanıma hazır tamponlanmış 4.2 pH değeriyle birçok etkin maddeyle geçimlidir.
 7. 7.Hazır solüsyon çeşitleri koruyucu olarak %0,1’lik sodyum benzoat içerir.
  1. 1.Tavsiye edilen kullanım yüzdesi %0.02-%0.5’tir.
  2. 2.İçinde su ihtiva eden formülasyonların raf ömrünü uzatmak için koruyucu eklenmesi gerekir.
 8. 8.Kuru toz formları mevcuttur. (Bkz. SyrSpend SF PH4 Dry)
  1. 1.Bu formülasyonlar, içine henüz sıvı eklenmediğinden koruyucu içermez.
  2. 2.Yeni doğan gibi birçok hasta için kullanımı uygundur.
  3. 3.100 ml ya da 200 ml süspansiyon hazırlamak için önceden tartılmış kuru toz içeren üründür.
 9. 9.SyrSpend SF PH4 Alka Dry, aside dayanıksız etkin maddeler için üretilen alkali içerikli kuru toz formülasyondur.
  1. 1.Bu formülasyonlar, içine henüz sıvı eklenmediğinden koruyucu içermez.
  2. 2.Yeni doğan gibi birçok hasta için kullanımı uygundur.
  3. 3.100 ml ya da 200 ml süspansiyon hazırlamak için önceden tartılmış kuru toz içeren üründür.
  4. 4.pH>7 olacak şekilde tamponlanmıştır.

Yazı dizimiz devam ediyor çünkü Modern Majistralde Kişiye Özel sayısız çözüm var. Haftaya son zamanların en büyük sorunu / en moda konusu olan SAÇ DÖKÜLMESİ ve MAJİSTRAL ÇÖZÜMLERİ ile sizlerle olacağız.

Ama arada sürpriz bir yazı daha gelecek. Bu yazıda değindiğimiz SyrSpend SF PH4’un baz olarak kullanıldığı MELATONİN FORMÜLASYONU için Eczacının Sesi’ni takibe devam edin. J

 

Modern Majistralde Yeni Dünya’ya Hoşgeldiniz !

 

 

Ecz. Gaye KARAATA                                                             Ecz. Gülce Erişmiş

Galenik Ecza Pazarlama Direktörü                                           Majistral Teknik Uzmanı

 

 

(Devamı haftaya…)

 

KAYNAKÇA

 • • Prof. Dr. Özgen Özer. “Farmasötik Teknoloji I-II-III-IV Pratik Kitabı 3. Basım Yayın No:5”. Ege Üniversitesi, İzmir, 2017. ISBN: 978-605-338-214-0.
 • • Syrups. Pharmaceutical Solutions I: Simple, Saturated, Syrups. The Pharmaceutics and Compounding Laboratory. Eshelman School of Pharmacy, UNC.
 • • Cutaia, Kara; Chablani, Lipika; and Zhao, Fang (2018). "Basics of Compounding: Vehicles for Compounded Oral Liquid Medications: A Review." International Journal of Pharmaceutical Compounding 22.6, 480-489.


Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat