ECZACININ SESİ/ ÖZEL HABER

Sarıalioğlu: "Yargı kararı var ama uygulamıyorlar"

İstanbul’ da, yargı kararına rağmen bazı Belediyelerin eczanelerden hukuksuz bir biçimde ilan ve reklam vergisi taleplerini, konuya ilişkin son durumu İstanbul Eczacı Odası Başkanı Ecz. Cenap Sarıalioğlu’ na sorduk.

Sarıalioğlu, e- gazetemize güncel durum hakkında şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ ne eczane adı gösteren tabelaların yasal zorunluluk olduğunu ve eczanelerin kamusal sağlık görevi yapan sağlık kuruluşları olduğunu, reklam amacı taşımadıklarını bu sebeplerden dolayı ilan ve reklam vergisinden muaf olmaları gerektiğini bildirerek talepte bulunduk.

Talebimizin kabul görmemesi üzerine başlattığımız süreç, Eylül 2020 de tüm hukuki süreçlerini tamamlayarak lehimize sonuçlandı. Bunun üzerine mahkeme kararı ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve tüm İlçe Belediyelerine, İstanbul Eczacı Odası’ na bağlı Yalova ili ve tüm belediyelerine başvurularımızı yaptık.  

Aradan geçen 4 aylık süre içinde maalesef çok az sayıda belediyeden olumlu geri dönüş aldık. Bir çok belediye “gelir kaybına sebep olacak” gerekçesiyle tarafımıza dönüş yapmamıştır. Aynı süreçte durumu Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ na da bildirmiş olup görüş beklemekteyiz.

Tüm ilgili belediyelerle mahkeme kararının hayata geçmesi için görüşmelerimiz aralıksız sürmektedir. Maalesef bazı ilçe belediyelerinin meslektaşlarımızdan 2021 yılı için hukuksuz bir şekilde ilan ve reklam vergisi talep ettiklerini biliyoruz. Bize ulaşan meslektaşlarımızla ilgili belediyelerle görüşüp söz konusu vergileri iptal ettiriyoruz. Bütün gücümüzle yargı kararının tüm belediyeler tarafından uygulanması için mücadelemiz devam ediyor.”Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat