ECZACININ SESİ/ ÖZEL HABER

İstanbul’ da Belediyeler, tabela vergisinde yargı kararını uygulamıyorlar…

Meslektaşlarımızdan çok sayıda ileti geliyor…

Yargı kararı ile eczane tabelalarının vergiden muaf olmasına rağmen, İstanbul’ da bazı belediyeler yargı kararını uygulamayarak eczacılardan tabela vergisi talep ediyorlar.

Mevcut Durum Ne?

İstanbul’ da da bir çok ilde olduğu gibi, İstanbul Eczacı Odası’ da, “eczanelerin kamusal sağlık görevi yaptıklarını ve eczane tabelalarının ilgili mevzuat gereğince asılmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak belediye vergilerinden muaf tutulması gerektiği” iddiası ile yargı yoluna başvurmuştu. Yargısal süreç İstanbul Eczacı Odası lehine sonuçlanmış, yargı eczanelerden tabela vergisi alınmaması yönünde karar vermişti. Yani İstanbul' da belediyelerin eczanelerden tabela vergisi talep etmemesi gerekiyor.

İstanbul Eczacı Odası Duyurmuştu

Bu gelişme üzerine İstanbul Eczacı Odası’ da mahkeme kararı ile birlikte bir duyuru yapmış ve o duyuruda “Bu karara göre İstanbul il sınırları içinde bulunan eczanelerimiz tabela vergisi ödemeyecektir.” bilgisini paylaşmıştı.

Konuya ilişkin İstanbul Eczacı Odası’ nın , 09.09.2020 tarihli duyurusunu aşağıda bir kez daha yayımlıyoruz:

“Tabela Vergileri Hakkında

İEO09.09.2020 / 17:458591

Değerli meslektaşlarımız,

Odamız tarafından 2018 yılında eczane tabelalarından vergi alınmasına ilişkin uygulamanın iptali talebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesine açılan davada, İstanbul İstinaf Mahkemesinin 07/07/2020 tarihli kararı ile eczane adını gösterir tabelaların ilan ve reklam amacı taşımadığı gerekçesiyle ilan ve reklam vergisinden muaf tutulmasına kesin olarak karar verilmiştir.

Bu karara göre İstanbul il sınırları içinde bulunan eczanelerimiz tabela vergisi ödemeyecektir.

İstanbul Eczacı Odası

Yönetim Kurulu”Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat