Alliance Healthcare Ecza Deposu el değiştiriyor…

Alliance Healthcare Ecza Deposu, AmerisourceBergen tarafından satın alınıyor…

Konuya ilişkin, e- gazetemize iletilen basın açıklamasını aşağıda yayımlıyoruz:

“07.01.2021

Değerli Eczacımız,

Şirketimiz ile ilgili yaşanan çok önemli bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak isteriz. Alliance Healthcare Türkiye’nin bağlı olduğu Walgreens Boots Alliance ile AmerisourceBergen arasında yapılan anlaşmaya göre; Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ilaç dağıtım firmalarından olan AmerisourceBergen, Walgreens Boots Alliance’ın ilaç satış ve dağıtım bölümündeki Alliance Healthcare şirketlerini satın alacağını açıklamıştır.

Bu anlaşma sonuçlandığında, grubumuzun toptan ecza satış faaliyetlerini yürüten Alliance Healthcare, Kuzey Amerika’daki eczanelere sunduğu hizmetler ile bölgenin lideri durumunda olan AmerisourceBergen ile güçlerini birleştirecek ve birlikte global bir düzeye erişecektir.

Bu anlaşma ile birlikte AmerisourceBergen, toptan ecza satışı alanında global bir lider durumuna gelecek ve bu sayede hizmet verdiğimiz siz değerli eczacılarımıza olumlu katkıları olacaktır:

* Kapsam: Ön depoculuk hizmeti sunan Alloga şirketine ek olarak, bu anlaşmanın kapsamına giren faaliyetler, İngiltere, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Romanya, Türkiye, Norveç, Hollanda ve Litvanya'daki toptan satış şirketlerini kapsamaktadır. Portekiz, Hırvatistan, Mısır ve Cezayir şirketlerindeki WBA hisseleri ile birlikte, bu faaliyetlerin tamamı AmerisourceBergen'e ait olacaktır.

*Devam eden ortaklık: Walgreens Boots Alliance ve AmerisourceBergen arasındaki ticari ilişkiler ve 2013 yılından bugüne süregelen güçlü ortaklık aynı şekilde devam edecektir. Walgreens Boots Alliance, yaklaşık %30 hisse ile AmerisourceBergen’deki kaydadeğer hissesini muhafaza edecektir. Birbirlerini güçlü bir şekilde tamamlamaları sayesinde, bu iki çokuluslu şirket arasındaki ticari bağlantılar daha da büyümeye devam edecektir.

* AmerisourceBergen, toptan ecza satışında geleceğin küresel lideri: Bu stratejik anlaşma, AmerisourceBergen’in Kuzey Amerika, Avrupa ve dünyanın diğer coğrafyalarında kaydadeğer konumlara ulaşarak küresel bir toptan ecza satış kuruluşu haline gelmesini sağlayacaktır. AmerisourceBergen ve Alliance Healthcare arasında sonuç itibarı ile ortaya çıkan ticari ölçek sinerjisi, üretici firmalar ve eczaneler için sürekli değer oluşturacaktır. Özellikle, AmerisourceBergen tarafından başarı ile geliştirilen katma değerli hizmetler müşteriler için sunulan ürün arzı ve erişimini pekiştirecektir.

Hâlihazırda yaşanan küresel salgın ve içinde bulunduğumuz benzeri görülmemiş zamanlar, ecza depoları ile eczacıların işbirliği halinde çalışmalarının önemini bir kez daha göstermiştir. Eminim ki, bu stratejik adım ile eczaneler ile olan işbirliğimizin artarak devam edeceğini hep birlikte gözlemleyeceğiz.

Bu yeni dönemde, toptan ecza satış sektörüne odaklanan yeni sermaye yapımız sayesinde, siz değerli eczacılarımıza çok daha iyi hizmet sunacağımıza olan inancımı tekrar ediyor, bu anlaşmanın tüm paydaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Saygılarımla,

Selim Taşo

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

Alliance Healthcare Yatırım Holding A.Ş.Dosya

Özgür Köşe

Dünyada Eczacılık

Sektörel Bakış

Çepeçevre

Kültür Sanat