Sivrisineklerden Korunmak

3. Bölüm

Son güncelleme: 04-08-2018

Ecz. Sevil Ağalar ALTINEL

 

SİVRİSİNEKLERDEN KORUNMANIN YOLLARI

3. Bölüm

 

Kimyasal içerikli sinek kovarların çocuk ve hamilelerde kullanımı

·        Bu gibi kimyasalların kullanımında çocuklar en büyük risk grubu içindedir.  

·        Çocukların daha çok kimyasallara maruz kalmaları ilerideki gelişimlerini etkileyebilmektedir.

·        Özellikle cilde kimyasal içerikli sinek savarların uygulanması sonucu, deriden kan dolaşımına kimyasalların geçişi olmakta ve yan etkiler oluşabilmektedir.  

·        Bu durum ısı artışı ve hareket ile artabilmektedir.

·        Aynı durum hamilelerde de geçerlidir. Hamilelerde doğal olarak ısı artışı, kimyasal içerikli sinek savarların deriden dolaşıma geçmesini hızlandırabilmektedir. Bu durum bebeğin gelişimine özelikle nörolojik gelişimine zararlı etkileri olabilmektedir.       

 

                                                                                          

Callicarpa (beautyberry)/ Mor inci çalısı

Amerika güneydoğu bölgelerinde doğal olarak yetişen bir bitkidir. 1-2 metreye kadar boyu vardır. Meyvelerinden reçel yapılır.

Bu bitki geleneksel olarak halk arasında sivrisinek ısırmasına karşı koruyucu olarak kullanılmıştır.

Callicarpa’dan kimyasal olarak borneol, callicarpenal, intermedeol ve spathulenol isole edilmektedir.

Callicarpa Amerikan Tarım Bakanlığı Araştırma Merkezi tarafından sivrisenek kovucu olarak patentlidir.

Citronella – Cymbogan Nardis

Citronella oldukça iyi bilinen doğal sinek savardır. Etkisi yapılan birçok çalışma ile kanıtlanmıştır.   Etkili koruma için 30-60 dakika aralıklarla tekrarlanmalıdır. 

Çalışmalar citronella uçucu yağının vücut ve saç biti üzerinde de etkili olduğunu göstermektedir.  FDA, citronella yağının kullanılmasını güvenli olarak tanımlamaktadır. Çocuk ve diğer hassas populasyon üzerinde uygulanmasında herhangi bir risk olmadığı görüşündedir.

Citronella yağı, limon ağacının farklı türlerinden biri olan cymbopogon ağacının yaprakları ve saplarından elde edilir. Orijini Güney Asya olan Citronella, esas olarak bazı Asya ülkeleri ve Güney Pasifik adalarında yetişmektedir. Bu yağın ekstraksiyonu buhar distilasyon işlemi ile yapılır. Citronella yağı güçlü antiseptik, antimikrobik ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. 

Sitronellal, sitronelol ve geraniol gibi parfüm kimyasal kaynağı olarak da kullanılır. Bu kimyasallar, dünya genelinde sabun, mum ve tütsü, parfüm, kozmetik ürün ve tatlandırıcı sektörlerinde geniş bir yere sahiptir.

Citronella yağı aynı zamanda bitki kökenli bir böceksavar olup, 1948 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde bu kullanım kapsamında tescillidirAmerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA), citronella yağını toksik olmayan etkiye sahip bir biyolojik böcek ilacı olarak isimlendirmektedir.

Araştırma çalışmaları da citronella yağının güçlü antifungal özellikleri olduğunu, havlayan köpekler üzerinde sakinleştirici bir etkisi bulunduğunu ve hatta evdeki eşyalara zarar veren evcil hayvanlara karşı başarılı bir caydırıcı sprey olarak kullanıldığını göstermektedir.

 

Citronella çok kullanıldığı için fiyatını ucuzlatmak adına çam kozalağından elde edilen terebentinden sentezlenmektedir. Doğal citronella yağı parfüm ve gerçek aromatik karışımlarda bulunmaktadır.

 

Limon çimeni – Cymbopogan Citratus

 

Cymbopogon ailesinden olan çok yıllık otsu bir bitkidir. 3 metreye kadar boylanan ve çiçekleri leylak renginde açan bir tür ağaçtır. Yaprakları limon kokulu olduğu için adını oradan almaktadır. İlk olarak Hindistan da ortaya çıkmış ve oradan da başta Asya mutfağı olmak üzere dünya mutfaklarına yayılmıştır.

Limonotu özellikle Asya mutfağında çok yoğun olarak kullanılan bir bitkidir. Hindistan’da medikal bitki olarak tanımlanmaktadır.  Antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve öksürükler için destek tedavide önerilir.

Bitkiden elde edilen bileşimler citronellol, geraniol antiseptik etkilere sahiptir.  Bu nedenle ev dezenfektanı ve sabun olarak kullanımı mevcuttur.

Limonotu veya çimeni pestisit ve bozulma önleyici/ koruyucu olarak kullanılır.  Limonçimeni ayrıca arılardan korunmak için de kullanılabilmektedir.

 

Çin koca yemişi - Myrica gale

 

Doğal olarak Kuzey ve Batı Avrupa, Kuzey Amerika’da yetişmektedir. 1-2 m boyunda, yapraklarını döken bodur ağaçlardır.  

Yaprakları tatlı reçineli bir kokuya sahiptir ve yöresel olarak kampçıların, böcek savar olarak kullandığı bir bitkidir.

Kanada’da eski kabilelerde geleneksel olarak, mide ağrısı, ateş, bronşiyal ve karaciğer problemlerinde kullanılmıştır. İskoçya’da Highland Midge adındaki titrer sineklere karşı korunmada kullanılan ananevi bir bitkidir. Hamilelerde düşük riski yaratabileceğinden kullanılmamalıdır.

 

 

Kedi nanesi -Catnip - Nepeta cataria


Doğal olarak Güney ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Çin de bulunmaktadır. Kedilerin bu bitkiyi çok çekici bulmalarından ve altında uyumalarından dolayı bu şekilde adlandırılmıştır.

Bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. 

Yaprak biti ve kabak böceğini uzaklaştırmada kullanılır.

İçeriğinde bulunan iridodial, mite ve yaprak bitini yiyen yeşil zarkanat böcekler tarafından sevilmektedir.

 

 

Kedi nanesi yağı buhar distilasyonu ile elde edilir ve içeriğinde bulunan nepetalactone, sivrisinek ve uçan sineklere karşı koruyucudur. Kedi nanesinden elde edilen yağ sivrisinek, karafatma ve termit’lerde etkilidir. Araştırmalar DEET’ten 20 kez daha güçlü olduğunu göstermektedir.

Kedi nanesinde bulunan nepetalaktonun muhtemelen çiftleşmeyle bağlantılı olarak kedi feromonunun etkisine benzer bir etki gösterdiği düşünülmektedir. Kedi nanesinin, kedinin duygu durumuna yükseltici bir etkisi vardır. Kediler oldukça sıradışı etkiler gösterebilir; daha sokulgan ya da özellikle sevecen davranmaya başlamaları mümkündür. Ayrıca yuvarlanabilirler, kedi nanesi kaynağına patisiyle vurabilir ya da yüzünü sürebilirler. Kediler, etrafta sıçrayabilir ve görünmeyen avı kovalarmış gibi odadan odaya koşturan, oyuncu bir kediye dönüşebilir.

 

 

Limon ökaliptus- Eucalyptus citrodora

Avustralya’da yetişen boyu 35metreye kadar uzayan tropik bir ağaçtır. Reçinesi limon kokulu olmasından dolayı limon ökaliptus olarak bilinir. Okaliptus ağacı Avustralya’ya özgü ve her zaman yemyeşil olan bir ağaçtır ve çoğu kez koala hayvanlarının ana besin kaynağı olarak düşünülür. Okaliptus yapraklarından elde edilen yağlar, yabani hayat için inanılmaz besleyici destek sağlarken, aynı zamanda güçlü tıbbi özelliklere sahiptir. Uçucu yağı %80 oranında citronellal içermektedir. Uçucu yağı özellikle parfüm ve böceklerden özellikle sivri sineklerden koruyucu olarak kullanılır.  

Tea tree- Çay ağacı - Melaleuca alternifolia

Çay ağacı Avustralya ve Yeni Zelanda’da yetişen, boyu iki metreyi bulan, yassı bir ağaçtır. İsminin çay ağacı olması Kaptan Cook’a dayanmaktadır. Yeni Zelanda’nın keşfi sırasında ağacın yapraklarını çay olarak kaynatan grup, sonrasında bu çayın iyileştirici ve temizleyici etkisini keşfeder.  Çay ağacı birinci dünya savaşına kadar çok fazla bilinmemekteydi. 1923 yılında Avustralyalı bilimadamı Dr A.R Penfold çay ağacının antiseptik ve bakterisid etkisinin, o zamanlar standart antibakteriyel olarak kullanılan fenol’den 12 kat daha güçlü olduğunu keşfedene kadar…

Çay ağacı uçucu yağı antiviral, antibakteriyel ve antiseptik etkilere sahip çok güçlü bir yağdır.

Kafur kokusuna benzer bir kokuya sahiptir. Ağızdan alındığında toksik etkiye neden olur.           Çay ağacı, kepek problemleri, akne, bit, herpes, böcek ısırması, uyuz, tırnak mantarı, atlet ayağı ve bakteriyel enfeksiyonlarda etkilidir.

Çocuklarda güvenlik çalışmaları yeterli olmadığından, cilt irritasyonlarına neden olabileceğinden bit problemlerinde ve sinek savar olarak kullanılması tavsiye edilmez. 

Çay ağacı yağı, 98 farkli terpinen-4 ol kombinasyonundan oluşmaktadır. İçeriğindeki 1,8 cineole azaldıkça yan etki insidansı düşmektedir.

 

Doğal sinek savar formülleri:

 

 

RX 1: Sinek savar

 

10 damla Limon ökaliptus u.y

10 damla Patchouli u.y

10 damla Sedir u.y

60 ml Nane hidrosol

Yukarıdaki karışımı spreyli bir şişeye koyunuz. Her bir kullanım öncesi iyice çalkalayarak uygulayınız.

 

RX 2: Sinek savar

 

20 damla Sedir u.y

15 damla Palmarose u.y

15 damla Limon ökaliptus u.y

10 damla Patchouli u.y

5 damla Nane u.y

60 ml Lavanta hidrosülü

60 ml Nane hidrosolü

20-30 damla gliserin

 

Yukarıdaki karışımı spreyli bir şişeye koyunuz. Her bir kullanım öncesi iyice çalkalayarak uygulayınız.

 

RX 3: Kaşıntı Giderici

 

10 damla Lavanta u.y     

10 damla Sedir u.y        

8 damla Alman papatya u.y      

Susam yağı   20 ml

Yukarıdaki karışımı damlalıklı bir şişeye koyunuz. Her bir kullanım öncesi iyice çalkalayarak uygulayınız.

 

2.Bölüm için tıklayınız…

http://www.eczacininsesi.com/index.php?yon=haber&id=10860

 

1.Bölüm için tıklayınız…

http://www.eczacininsesi.com/index.php?yon=haber&id=10805

 

 

Referanslar:

1.      Jump up to:a b Lawless, J. (1995). The Illustrated Encyclopedia of Essential Oils. ISBN 1-85230-661-0.[page needed]

2.      Jump up to:a b "U.S. EPA Citronella Factsheet" (PDF). Retrieved June 9, 2014.

3.      Jump up^ EPA citronella reregistration fact sheet

4.      Jump up^ Nakahara, Kazuhiko; Alzoreky, Najeeb S.; Yoshihashi, Tadashi; Nguyen, Huong T. T.; Trakoontivakorn, Gassinee (October 2003). "Chemical Composition and Antifungal Activity of Essential Oil from Cymbopogon nardus (Citronella Grass)". Japan International Research Center for Agricultural Sciences. 37 (4): 249–52. INIST:15524982.

5.      Jump up^ Pattnaik, S; Subramanyam, VR; Kole, C (1996). "Antibacterial and antifungal activity of ten essential oils in vitro". Microbios. 86 (349): 237–46. PMID 8893526INIST:3245986.

6.      Jump up^ Prabuseenivasan, Seenivasan; Jayakumar, Manickkam; Ignacimuthu, Savarimuthu (2006). "In vitro antibacterial activity of some plant essential oils". BMC Complementary and Alternative Medicine. 6: 39. doi:10.1186/1472-6882-6-39PMC 1693916PMID 17134518.

7.      Jump up^ Segelken, Roger (1996). "Study: ’Nuisance-barking’ dogs respond best to citronella spray collars". Cornell Chronicle. Retrieved 2009-04-22.

8.      Jump up to:a b Chang, Yu Shyun, 2007, 8 Map species from Malaysia for ICS, Forest Research Institute Malaysia, Workshop on NFP, 28–29 May 2007, Nanchang, PR China "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2007-07-16. Retrieved 2007-09-06.

9.      Jump up^ Online referenced article, Torres, R.C., Tio, BDJ, Citronella oil industry: challenges and breakthroughs [1] Archived 2004-03-12 at the Wayback Machine.

10.   Jump up^ Citronella

11.   Jump up^ Commonground.ca

12.   Jump up^ Citronella makes comeback in Canada

13.   Jump up^ FOODNET, The Association for Strengthening Agricultural research in Eastern and Central Africa "Archived copy". Archived from the original on 2012-08-03. Retrieved 2008-04-13.

14.   Jump up to:a b Baldacchino, Frédéric; Tramut, Coline; Salem, Ali; Liénard, Emmanuel; Delétré, Emilie; Franc, Michel; Martin, Thibaud; Duvallet, Gérard; Jay-Robert, Pierre (2013). "The repellency of lemongrass oil against stable flies, tested using video tracking". Parasite. 20: 21. doi:10.1051/parasite/2013021PMC 3718533Freely accessiblePMID 23759542.

15.   Jump up^ Kim, Jeong-Kyu; Kang, Chang-Soo; Lee, Jong-Kwon; Kim, Young-Ran; Han, Hye-Yun; Yun, Hwa Kyung (2005). "Evaluation of Repellency Effect of Two Natural Aroma Mosquito Repellent Compounds, Citronella and Citronellal". Entomological Research. 35 (2): 117–20. doi:10.1111/j.1748-5967.2005.tb00146.x.

16.   Jump up^ Trongtokit, Yuwadee; Rongsriyam, Yupha; Komalamisra, Narumon; Apiwathnasorn, Chamnarn (2005). "Comparative repellency of 38 essential oils against mosquito bites". Phytotherapy Research. 19 (4): 303–9. doi:10.1002/ptr.1637PMID 16041723.

17.   Jump up^ "Test: Mosquito Repellents, The Verdict" Choice, The Australian Consumers Association

18.   Jump up^ Mumcuoglu, Kosta Y.; Galun, Rachel; Bach, Uri; Miller, Jacqueline; Magdassi, Shlomo (1996). "Repellency of essential oils and their components to the human body louse, Pediculus humanus humanus". Entomologia Experimentalis et Applicata. 78 (3): 309–14. doi:10.1111/j.1570-7458.1996.tb00795.x.

19.   Jump up^ Mumcuoglu, KY; Magdassi, S; Miller, J; Ben-Ishai, F; Zentner, G; Helbin, V; Friger, M; Kahana, F; Ingber, A (2004). "Repellency of citronella for head lice: Double-blind randomized trial of efficacy and safety". The Israel Medical Association Journal. 6 (12): 756–9. PMID 15609890.

20.   Jump up^ Dtic.mil

21.   Jump up^ "U.S. EPA Citronella Factsheet". Retrieved June 9, 2014.

22.   Jump up^ Re-evaluation of Citronella Oil and Related Active Compounds for Use as Personal Insect Repellents (PDF). Responsible Pesticide Use. Pest Management Regulatory Agency (Canada). 2004-09-17. ISBN 0-662-38012-6.[page needed]

23.   Jump up^ "So Then: Who’s Afraid of Citronella Oil? Update!" Archived 2007-10-15 at the Wayback MachineCropwatch Newsletter Vol 2,Issue 1, No. 1

24.   Jump up^ "HSE Biocides Unit responds to The Daily Telegraph article" 13 October 2006


Eczacının Sesi/ Farmazi Akademi


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim