Eczacılığın kalbi Konya’da...

Yeni Meram Gazetesi’ nin haberi

Son güncelleme: 16-04-2018

Eczacılığın kalbi Konya’da attı...

 
Halk arasında ‘Yapma İlaç’ olarak bilinen Majistral Formülasyon (eczane içinde eczacı tarafından üretilen ilaç) gündemiyle Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen eczalılar ev sahibi olan Konya’da majistral zirvede buluştu

Halk arasında ‘Yapma İlaç’ olarak bilinen Majistral Formülasyon (eczane içinde eczacı tarafından üretilen ilaç) gündemiyle Türkiye’de bir ilke imza atıldı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen eczalılar ev sahibi olan Konya’da majistral zirvede buluştu.
 

İstanbul Eczacı Odası’nın katkılarıyla Konya Eczacı Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Majistral Zirve’ 5-8 Nisan tarihleri arasında Konya Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Protokolün açılış konuşmalarıyla başlayan ‘Majistral Zirve’ 3 gün sürdü.

‘Majistral Zirve’ye Tüm Türkiye’den eczacılar, bilim insanları, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Türk Eczacıları Birliği (TEB), Eczacı Odaları, Eczacı Meslek Örgütleri, İlaç Sanayicileri, İlaç Dağıtım Kanalları Yöneticileri katıldı. Gerçekleştirilen zirvede Majistral Formülasyonlar tüm yönleriyle bilim insanları tarafından aktarıldı ve tartışıldı. Zirve sonunda ise bilim dünyasına ve kamuoyuna yönelik olarak bir Majistral Zirve Sonuç Deklarasyonu yayımlandı. Türkiye’nin dört bir yanından gelerek Konya’da buluşan eczacılara ayrıca Pekcan Eczanesinde uygulanan laboratuar sistemi ve laboratuarda yapılan majistral ürün çalışmaları tanıtıldı. Ayrıca üç gün boyunca süren etkinlikte tiyatro, müzik dinletisi ve Konya’nın tarihi mekânlarını ziyaret gibi sosyal ve kültürel programlarda yer aldı.

“ECZACININ SANATINI YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Türkiye’de bir ilke imza atan ‘Majistral Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Majistral Zirve Düzenleme Kurulu Zirve Başkanı Ecz. Hakan Gençosmanoğlu, “Eczacılık önce ilaç odaklıydı ama artık insan odaklı oldu. Sağlıklı ve kaliteli yaşam artıkça eczacılarında görev alanı gelişiyor, genişliyor. Sorumluluklarımız artıyor. Eczacılığın temelinin asıl ilaca dayandığını bir an olsun unutmuyoruz. Majistral zirveyi topladık çünkü eczacının sanatını yaşatmak ve geliştirmek istiyoruz” dedi.

“İLAÇ AÇISINDAN ÜLKEMİZ İYİ DURUMDA DEĞİL”
 
Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, “Selçuk Üniversitesi olarak 43 yıllık bir geçmişe sahibiz. 43 yıllık geçmişimize rağmen bölgemizde, şehrimizde bir eczacılık fakültesi bulunmamaktaydı. 2 yıl önce rektör olarak atandığım zaman yaptığımız ilk çalışmalardan biri eczacılık fakültesinin kurulması çalışmasıydı. Fakültemizi kurduk ve birinci sınıf öğrencilerimize bu sene eğitim verdik. Tabi ilacın önemi büyük. İlaç açısından ülkemizin çok iyi durumda olmadığını biliyoruz. Ham madde ve lisanslı ürün üretimi noktasında çok güçlü bir altyapımız var ama biz kendi ürünlerimizi kendi ilaçlarımızı ve geçmişten gelen bu majistral kökenli ilaçları da geliştirme noktasında çalışmalar yapmalıyız. Burada da eczacılara büyük görevler düşüyor” diye konuştu.
 
 
“SAĞLIK ENDÜSTRİSİ MÜSTEŞARLIĞI KURULMALI”

Destek konusunda da ellerinden geleni yapacaklarını da özellikle belirten Rektör Prof. Dr. Şahin, “Bu alanlarda ne türlü çalışmalar yapılması gerektiğini ilgili yerlere söyledik. Bu önerdiğimiz konular arasında en önemlisi de şu oldu: Nasıl ki ülkemizde bir Sanayi Savunma Müsteşarlığı varsa ülkemize bir de Sağlık Endüstrisi Müsteşarlığının kurulmasını istiyoruz. Bunun ilaç ve tıbbı ilaç alanında yapılması gereken çalışmalar için büyük bir önem arz ettiğini söyledik. Olumlu geri dönüşler elde edeceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ACİL ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR AĞIRLAŞIYOR

Konya Eczacı Odası Başkanı Adem Açıkgöz de, ilaç endüstrisinin gelişmesi ve teknolojinin de bu alanda kendini ön plana çıkarmasıyla hazır ilaçların eczane raflarını doldurduğunu ve eczacıların laboratuarlarda mesleki bilgi ve becerileriyle hazırlamış olduğu majistral ilaçların günden güne geriye düştüğünü ifade etti. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Eczacı Zafer Cenap Sarıalioğlu ise, “İkinci eczalılık ve yardımcı ezacılık tanımları var hayatımıza yeni giren. Yasal olarak eczanelere belli kriterlere mecbur tutulmuş tanımlar bunlar ama bu meslektaşlarımızın sorumlulukları, yetkilileri tanımlanmamış. İvediyle çözüm bekleyen bir sorundur. Yine Sağlık Bakanlığı kendi kadrolarındaki eczacı açığını tamamlamak da maalesef çok da hızlı davranmıyor” ifadelerine yer verdi.

“ECZACILAR OLARAK MÜCADELELERİMİZ VAR”

Eczacılar olarak fazla mücadelelerinin olduğunu belirten Başkan Sarıalioğlu, “Yine anlam veremediğimiz bir Tarım Bakanlığı mücadelemiz var. Tarım Bakanlığı kendiliğinden ruhsatlı ürünlerle ilgili eczanelerimizde denetleme yapma, kayıt altına alama gibi bir eylem başlattı. Hâlbuki bizim yasamız biz eczaneleri sadece Sağlık Bakanlığının denetleyeceğini çok net bir şekilde ortaya koydu. Eczanelerimizde olması gereken ve satılması gereken ürünlerin maalesef son zamanlarda hızlı eczanelerimizin dışına çıktığını görüyoruz. Bunlarla ilgili mücadelemiz var. SGK ile protokol görüşmelerimiz var. Bizim için çok önemli olan sahte reçeteler ile ilgili çözüm üretmek zorundayız” diye konuştu.

“MAJİSTRAL İLAÇLAR UNUTULMAYA YÜZ TUTTU”

Selçuk ve As Ecza Depoları Yönetim Kurulu Başkanı Sonay Gürgen de eczacılık fakültelerine desteklerinin devam ettiğini söyledi. Eczanın kendi bilgi ve becerisiyle havanında hazırladığı majistral ilaçların, geldiğimiz süreçte neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Türk Eczacılar Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, Türkiye’de eczacılık mesleğinin öne çıkmasına vesile olan Uzman Eczacı Ahmet Nezihi Pekcan gibi önemli isimlerin olduğunu özellikle belirtti. Eczaneler ve Ecza Depoları Ruhsat Daire Başkanı Uzman Ecz. Fatma Bekar da majistral ilaçlar konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.
 

ESANSİYAL YAĞ ASİTLERİNİN SAĞLIK VE TIPTA KULLANIMI

Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası Zade Vital’in ve Zade & Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nin Müdürü Beril Koparal, Majistral Zirve’de “Esansiyel Yağ Asitleri İçeren Yağların Tıpta Kullanımı” konulu uydu sempozyumu ile katılımcılarla buluştu.
 
Katılımın yoğun olduğu “Esansiyel Yağ Asitleri İçeren Yağların Tıpta Kullanımı” konulu uydu sempozyumunda Koparal, esansiyal yağ asitlerinin sağlık ve tıpta kullanımı, bu alandaki yeni üretim teknolojileri ve yenilikçi ürünlerden bahsetti. İnsan vücudunun sentezleyemediği ve mutlaka dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinin, esansiyel (elzem) yağ asitleri olarak tanımlandığını belirten Beril Koparal, bu yağ asitlerinin hücrelerimiz için temel enerji kaynaklarından olduğunu aktardı. Beril Koparal, esansiyel yağ asitlerinden özellikle Omega 3 yağ asitlerinin çok sayıda metabolik faaliyetin sağlıklı devam etmesi için gerekli olduğunu sözlerine ekledi. Özellikle sağlıklı cilt, sağlıklı kalp ve dolaşım sistemi, zihin sağlığı, güçlü bağışıklık ve antioksidan savunma için esansiyel yağ asitlerinin yeterli ve dengeli şekilde alınmasının önemine değinen Koparal, katılımcılara son yıllarda kullanımı ve önemi artan bitkisel Omega 3 kaynakları hakkında da bilgiler sundu. Türkiye’nin İlk Sağlıklı Yaşam Markası Zade Vital’in bu alanda Türkiye’de ilk ve yenilikçi ürünlere imza attığını söyleyen Beril Koparal, bu alandaki yeni üretim teknolojilerini de katılımcılarla paylaştı. Bu teknolojilere örnek olarak ise, Combo Serisi ile Dünyada ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bir pakete 4 farklı ürünü eczacılarla nasıl buluşturduklarını ve yine bir ilk olan Soğuk Pres bitkisel yağlar ve Omega 3 balık yağını bir araya getiren FixMix Serisi’ni de anlattı. Beril Koparal, “Global operasyonlar için Chicago’da faaliyete giren Zade Global Inc ile hem gıda markamız Zade hem de sağlık alanındaki markamız Zade Vital ile ülkemizden global markalar çıkabileceğini tüm dünyaya göstermeyi arzu ediyoruz” diyerek uydu sempozyumunu noktaladı.

KONGRENİN FİKİR BABASINDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Türkiye’de bir ilke imza atan ‘Majistral Zirve’nin fikir babası olan Uzman Eczacı Ahmet Nezihi Pekcan, önemli açıklamalarda bulundu. Bu kongrenin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Uzman Eczacı Pekcan, “Eczacı kongresi Türkiye’de ve dünyada bir ilk. Eczacının sanatını anlatıyoruz. Yani eczacıyı eczacı yapan mesleğin temeli olan ilaç yapma sanatını anlatıyoruz ve bunu Konya’da anlatıyoruz. Bu kongre eczacılık mesleği için de Konya içinde çok önemli. Majistral konusu bugüne kadar gündeme çok gelmeyen bir konuydu. Sanayide üretilen ilaçlar bazı zamanlarda hastaların tedavisinde yeterli olmuyor. Majistral bunun için çok önem arz etmekte. Dünya aslında merkezi ilaç üretimine doğru gidiyor. Dünyada eczacılara çok önem veriliyor. Fakat bizim ülkemizde bu konuda çok çok geri durumdayız” şeklinde konuştu. Üç gün süren zirve sosyal ve kültürel etkinliklerle son buldu.

Kaynak- http://www.yenimeram.com.tr/eczaciligin-kalbi-konyada-atti-288269.htm

ECZACININ SESİ/ HABER


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim