Tüp Mide Ameliyatı Bilinmeyenleri

Son güncelleme: 17-03-2017

Tüp Mide Ameliyatı Bilinmeyenleri Nelerdir?

Operasyon psikolojik nedenlerden ötürü ne zaman ertelenir veya iptal edilir?

Doktorlarımız ile görüşme sonucunda psikolojik yardım alınması gereken hastalarımızda daha iyi bir sonuca ulaşmak için psikologlar ile görüşme sağlanır. Kontroller sonucunda gerekirse tedaviye karar verilip daha sonrasında psikolog ve psikiyatri onayı alınıp operasyon gerçekleştirilir.

 

Obez olarak yaşamanın riskleri nelerdir?

Obezite sorunu ile günlük yaşam da bir çok konuda sıkıntılar yaşamanızın yanı sıra, sağlık açısından büyük risklerle yaşama devam etmektesiniz. En çok karşılaştığımız ve riskleri büyük olan rahatsızlıklar ise; kardiyovasküler yandaş hastalıklar, kalp krizi riski, solunum rahatsızlıklarından tutun; şeker, tansiyon, insülin direnci gibi metabolik rahatsızlıkları da ortaya çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra fazla kilolara bağlı olarak oluşan bel ve diz ağrıları, fıtık sorunları yine kiloya bağlı olarak kendini gösteren gebe kalma ve organ yağlanmaları da ciddi sorunlara yol açmaktadır.

 

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır?

Vücudunuzda oluşan yağ miktarını; boy ve vücut ağırlığınız ile matematiksel şekilde oranlanmasıdır. Ortaya çıkan orandaki sayının değerinin büyük ya da küçük değerlere sahip olması hastaların obez, fazla kilolu veya zayıf durumlarının belirlenmesini sağlamaktadır.

 

Tüp mide ameliyatına (mide küçültme) uygun muyum?

Operasyon için vücut kitle endeksi değerinin minimum 35 veya daha yüksek bir değer olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksine bağlı olarak morbidobezite, dislipidemi, hipertansiyon ve diyabet rahatsızlıkları olan hastalarımız için de operasyon uygulanmaktadır.

 

Tüp mide ameliyatı (mide küçültme) kaç yaş aralığında yapılabilir?

Tüp mide ameliyatı 18 ile 65 yaş arasındaki hastalarımız için uygulanmaktadır. Tüm tetkik ve kontroller sonucunda ameliyata karar verilir.

 

Ben ameliyat olmak istiyorum diye başvurunca nasıl bir yol izleniyor?

İlk olarak hastamızın durumundan genel bilgi almak için doktorlarımız doğrultusunda kontroller sağlanır. Daha sonrasında detaylı bir araştırma için tetkikler yapılır ve tetkiklerin sonucunda anestezi doktorumuzdan onay beklenir. Bu onay sonucunda hastamız için uygun bir tarih belirlenir ve operasyon gerçekleşir.

 

Tüp mide öncesinde kilo vermem gerekecek mi?

Tüp mide için ameliyattan önce kilo vermenizi gerektirecek bir durum yoktur. Fakat dikkat edilmesi gereken durum operasyondan önce hastaların 8 saat öncesine kadar(bir gün öncesinin akşam yemeği son yenilen yemek olabilir)hiç bir şekilde katı ve ya sıvı tüketmemesi gerekmektedir.

 

Ameliyat öncesi yapılması gereken tetkikler var mıdır?

Operasyon öncesinde yapılması gereken kısmı tetkikler vardır. Bu tetkiklerin sonuçları operasyon için önemli olduğundan eksiksiz bir şekilde kontroller yapılmaktadır. Tetkiklerin öncesinde 8 saat kadar aç ve susuz olmanız gerekmektedir. Tetkiklerin içerisinde ; EKG, SFT, akciğer grafisi, kan testleri ve endoskopisi (reflü, ülser vb. hastalıklar için) bulunmaktadır. Hastanın sonuçları anestezi doktorumuz tarafından kontrolü sağlanıp onaylanması beklenir.

 

Ameliyatlara özel riskler var mıdır? Varsa komplikasyonlar nelerdir?

Bu operasyonun her ameliyatta oluşabilecek risklerden biri olan anesteziye bağlı minimal durumların yanı sıra ; Obezite Cerrahisindeki doktorların da bildiği ender rastlanan kanama, kaçak komplikasyonu ve emboli riskleri de bulunmaktadır. Önemli olarak şunu da belirtmek gerekirse; bunlar  gibi ortaya çıkan durumlar, diğer ameliyat esnasında ortaya çıkan durumlardan daha fazla bir risk barındırmamaktadır. Çevrenizden ve ya haber ortamlarınızdan ameliyat ile çok fazla duyumlar almaktasınızdır. Bu duyumlar da dikkat etmeniz gereken durum detaylardır. Hasta hangi şartlar da operasyona girmiştir? Hangi doktor ile gerçekleştirmiştir? Ameliyat sonrasında kurallara nasıl uymuştur? Bu gibi soruların yanıtını haberlerden, yorumlardan ve yazarlardan dikkatlice okuyup değerlendirdikten sonra sizlerin de bu konuda doğru bir yol izlemiş olduğunuza ve kafanızdaki yükleri atmış olacağınıza inanıyorum.

 

Tüp mide ameliyatının (mide küçültme) sonrası ağrılar hangi boyutta?

Obezite Cerrahisinde son teknolojilerle gerçekleşen laporoskopik (kapalı) bir ameliyat gerçekleştirmemizden kaynaklı ameliyat sonrasında sizleri hissi büyük bir ağrı ile karşı karşıya bırakmamaktayız. En fazla oluşabilecek ağrı durumu 4 saattir ve bu ağrı ameliyat  sonrasında sağlanan ağrı kesiciler sayesinde minimalize edilmiş olacağından büyük bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

 

Tüp mide ameliyatı (sleevegastrektomi) sonrası hastanede ne kadar süre kalırım?

Tüp mide operasyonundan sonra hastanede ortalama iki gece yatış gerçekleştirilmektedir. Üçüncü gün de ise kontrollere devam edilip kaçak riski için testler uygulanır. Daha sonrasında bir sıkıntı olmadığı takdir de taburcu olmanız sağlanır.

 

Ameliyat sonrası ne kadar sürede ayağa kalkabiliriz?

Bu ameliyatın en iyi sonuçlarından biri de ameliyat sonrasında  yatağa bağlı kalmıyor olmanızdır. Kapalı bir  ameliyat olduğundan, operasyondan 4 saat sonrasında  kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek durumda ayaklanabiliyorsunuz. Hastanede kalış sürenizde (2 gece 3 gün) hem oturup hem yürüyebilmektesiniz. Üçüncü gün taburcu olduktan sonra normal yaşantınıza dönmüş olacaksınız.

 

Tüp mide ameliyatının (mide küçültme) sonrasında iş hayatına ne kadar zamanda dönebilirim?

Tüp mide ameliyatı kapalı(laprokopik) bir ameliyat olarak gerçekleştiğinden hastanede kalış süresi bitip, taburcu olduktan sonra işe başlamanızda hiçbir sıkıntı

olmayacaktır.

 

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Tüp mide operasyonu kapalı olarak gerçekleştiğinden; karın içine oluşan 4 delikle 8 milim şeklinde giriş sağlanmaktadır. Sonrasında ise delikler estetik yöntemle kapatıldığından rahatsız edici bir görüntü ortada kalmamaktadır.

 

Ameliyat sonrası sarkma olur mu?

Obezite ameliyatlarından sonra takibin ve diyetisyen kontrollerinin önemini burda kolaylıkla görebilmekteyiz.Çünkü operasyondan sonra sarkmaların en aza indirmek için hastanın  protein desteği alması gerekmektedir.Bunun doğru kullanımda diyetisyenle beraber daha doğru  bir şekilde yapılacaktır. Ameliyatın birinci ayından sonra egzersizlere başlanılmalı ve üçüncü ayından sonrada kasları güçlendirmek için egzersiz yöntemleri izlenmelidir.

 

Sonrasında tekrar kilo alma ihtimali var mıdır?

Mide küçültme ameliyatından sonra hastaların çok fazla bir şekilde tatlı tüketmeleri ve alkol kullanmaları sonucu kilo vermelerini durduracağından kilo alma problemleriyle karşılaşabilirler. Fakat bu mide küçültme ameliyatından sonra hacmi ufalan bir mideye bunu uygulamak kolay olmayacağından zor bir ihtimaldir.

 

Obezite ameliyatı sonrasında kanser riskim artar mı?

Obezite ile gelen çok fazla riskli rahatsızlıklar olduğunu biliyoruz ve  bu kanser için de geçerli olacaktır. O yüzden obezite ameliyatı gerçekleştikten sonra yaşam kalitenizin artması ve çoğu riskli hastalığınızdan kurtuluyor oluşunuzun sonucunda bu riski oluşturması olanaksız gözükmektedir. Obezite ameliyatından sonra kanser riskinin artışına karşı bir bilgi bulunmamaktadır.

 

Sonrasında açlık durumum nasıl olacak?

Tüp mide operasyonunda fundus (iştah) hormonu alındığından ve midenizin hacmi küçüldüğünden dolayı daha az yemeğe , daha çabuk doymaya başlıyorsunuz. İştah merkezinizin  alınmasından sebep yemek yeme isteğinizin eskisi gibi olmayacağından daha az iştahlı olmaya başlayacaksınız. Ameliyat sonrasında bile serumla tok bir şekilde 2 gün geçirebilmektesiniz.

 

Kaynak: http://www.istanbulobezitecerrahisi.com/

 

 


İstanbul Obezite Cerrahisi


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim