Kanı mavi oldu

İlginç olay

Son güncelleme: 20-09-2019

 

25 yaşındaki kadının kanı, içtiği ilaç yüzünden mavi renge döndü

ABD’de bir kadın, diş ağrısını dindirmek için aldığı ağrı kesici nedeniyle kanı, teni ve tırnakları maviye döndü. Methemoglobinemi teşhisi konan kadın, tedavi altına alındı.

ABD’de ilginç bir olay yaşandı. 25 yaşındaki bir kadın, diş ağrısını dindirmek için eczaneden reçetesiz olarak içinde benzokain olduğu bir ağrı kesici aldı. Uyumadan önce şişenin neredeyse tümünü içti. Sabah olduğunda da kendini kötü hisseden kadın doktora gitti.

KANI, TENİ VE TIRNAKLARI MAVİ OLDU

Hastanede kadından kan örneği alan sağlık uzmanları, gördükleri karşısında şoka girdi. Kadının kanı, teni ve tırnakları da mavi olmuştu.

KANINDAKİ OKSİJEN ORANI DÜŞTÜ

Analiz, kandaki oksijen düzeyinin sadece yüzde 67 oranında (normali %95-100) olduğunu ortaya çıkardı. Böyle düşük orandaki oksijen, acil müdahale edilmezse ölüme veya beyinde kaçınılmaz hasara yol açabilir.

BENZOKAİN MADDESİ NEDEN OLDU

Kadına methemoglobinemi teşhisi kondu. Nedeni, çok fazla benzokain içeren ağrı kesici içmesi oldu. Halihazırda tedavi gören kadının sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

 

https://www.haberler.com/25-yasindaki-kadinin-kani-ictigi-ilac-yuzunden-12443462-haberi/


ECZACININ SESİ/ HABER


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.



Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim