Majistral Zirve yapıldı

Konya Postası’ nın haberi

Son güncelleme: 16-04-2018

Eczacının sesi, Farmazi Akdeminin, Selçuk- As Ecza Deposu’ nun ana sponsorluğunda organize ettiği, Konya ve İstanbul Eczacı Odaları’ nın katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Majistral Zirve’ çok sayıda eczacı ve eczacılık adına yetkili isimlerin katılımıyla 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında Dedeman Konya Hotel’de gerçekleştirildi

 
Türk Eczacılık tarihinde İlki gerçekleştirilen Majistral Zirveye Konya Eczacı Odası ev sahipliği yaptı. Özellikle Konya’da yapılması kararı alınan zirveye ülkenin önemli eczacıları katıldı.

Zirvede açılış konuşmasını gerçekleştiren Majistral Zirve Başkanı Eczacı Hakan Gençosmanoğlu, geçmişten alınan bilgilerle çalışılarak aşılamayacak bir zorluğun olmadığını belirtti. Her meslek dalında olduğu gibi, eczacılığın da değiştiğini söyleyen Gençosmanoğlu, mesleğin insan odaklı olduğunu dile getirdi. Eczacıların sorumluluklarının arttığını kaydeden Gençosmanoğlu, temel görevlerinin ilaca dair her şey olduğunu vurguladı. Gençosmanoğlu, Zirve boyunca bilim insanlarının tecrübelerinden yararlanılabileceğini ifade etti. 

Konya Eczacı Odası Başkanı Ecz. Adem Açıkgöz ise, “Eczacının laboratuarlarda mesleki bilgi ve becerilerini hazırlamış olduğu majistral ilaçlar günden güne geriye düşmüştür. Majistral ilaç eczacının saygınlığını arttırmada çok önemli bir yere sahiptir. Mesleki bilgi ve birikim becerisini ortaya koyarak hazırlanan bu ilaçların hastalara sunumunda ve tarifinde eczacının mesleki icrasını da arttıracaktır. Ayrıca hasta danışmanlığını da arttıracak olan bu majistral ilaçlar oldukça önemli bir noktadadır.
 

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Bir sağlık çalışanı olarak, sağlık ve ilacın önemini bilen birisi olduğunu dile getirerek, birlikte çalışmanın önemine değindi. Üniversite hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Şahin, 43 yıllık bir geçmişle ülkenin ikinci en büyük üniversitesi olduğunu sözlerine ekledi. Yönetime gelmeleriyle birlikte Eczacılık Fakültesi’ni de kurduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Şahin, fakültenin 33 kişilik kontenjanı olmasına rağmen tercih sırasında 9’ncu olduğunu vurguladı. İlacın önemine değinen Rektör Prof. Dr. Şahin, hammadde ürünler olarak ülkenin güçlü bir alt yapısının olduğunu söyledi. Selçuk Üniversitesi olarak her türlü desteğe açık olduklarının altını çizen Rektör Prof. Dr. Şahin, günümüzde tedavi etme adına ortaya çıkmış bir takım insanların olduğunu ve bu türdeki bireylere fırsat verilmemesi gerektiğini kaydetti.  
 

Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu Eczaneler ve Ecza Depoları Ruhsat Daire Başkanı Uzm. Ecz. Fatma Bekar, “Majistral ilaçlarda bölme ve parçalama işlevini yaparak küçük miktarlarda eczanelere dağıtılmaktaydı.  “Bu tür yerler değerlendirilerek incelemelere alındı. Bu işlemi yapan yerler değerlendirmeye alındıktan sona uygun olan işletmelere ruhsat verildi. Böylece izinsiz işletmeler kapatılarak bir sisteme oturtuldu. Böylece daha güvenilir bir sektör haline geldi” diye belirtti.

Açılış protokolü konuşmacılara takdim edilen plaketlerin ardından son buldu.

Majistral Zirve’de ilk sözü alan ve Türkiye’de bir ilke imza atan ‘Majistral Zirve’nin fikir babası Uzman Eczacı Ahmet Nezihi Pekcan, “Konya’da gerçekleştirdiğimiz Majistral Zirve kongresi Eczacılık tarihinde bir ilk oldu.  Eczacı kongresi Türkiye’de ve dünyada bir ilk” dedi.
 

‘ECZACININ SANATI ANLATILDI’

Majistral’in bu güne kadar gündeme gelmeyen çok önemli bir konu olduğuna değinen Uzman Eczacı Ahmet Nezihi Pekcan, “Yani eczacıyı eczacı yapan mesleğin temeli olan ilaç yapma sanatını anlatıyoruz ve bunu Konya’da anlatıyoruz. Bu kongre eczacılık mesleği için de Konya içinde çok önemli. Majistral konusu bugüne kadar gündeme çok gelmeyen bir konuydu. Sanayide üretilen ilaçlar bazı zamanlarda hastaların tedavisinde yeterli olmuyor. Majistral bunun için çok önem arz etmekte. Dünya aslında merkezi ilaç üretimine doğru gidiyor. Dünyada eczacılara çok önem veriliyor. Fakat bizim ülkemizde bu konuda çok çok geri durumdayız” ifadelerini kullandı

Eczanelerde ilaç yani majistral formül hazırlanması, eczacılık meslek eğitiminin akademik bir düzeye gelişinden bu yana sürekli olarak yapıldığına vurgu yapan Pekcan, “Eczacılık eğitimini en üst düzeyde gerçekleştiren gelişmiş ülkelerin eczacıları, eczane eczacılarının işyerlerindeki ilaç hazırlamaya yabancılaşma konusundaki gerilemelerini durdurmak amacıyla ilk çalışmalarını 1986 yılında başlatmışlardır. Aynı girişim bizim ülkemizde de aynı yılın ekim ayında TEB tarafından ‘Eczanelerde İlaç Üretimi’ başlığı altında gündeme getirilip bir takım çalışmalar yapılsa da ne yazık ki günümüze kadar anlamlı bir gelişme kaydedilememiştir.

Eczanede üretim, aslında halen yapıla gelmekte olan majistral hazırlamayı çağdaş bir düzeye getirmektir. Eczacı ilaç hazırlama prosesleri içerisinde bu konunun üniversiteler düzeyde eğitimini görmüş tek halka veya kişisidir.

Bu anlamda, majistral reçete hazırlanmasında edilgen durumdaki eczacıyı etken olmaya teşvik etmek gerekmektedir. Bu olumsuz durumun giderilmesinde Hekimlerin Majistral konusunda bilgi eksikliklerinin giderilmesinin yanında; Eczaneleri sadece hastaya ilaç temininde lojistik nokta olmaktan çıkartan, üretken, ilaç imal eden eczacı kavramını yeniden oluşturarak toplumda eczacı saygınlığını artıran, kamunun ilaç giderini azaltan ve hastaların tedavi kalitesini yükselten ‘majistral üretim’ olgusunu yeniden yaratmak” dedi.
 

Majistral Zirvede sırasıyla  Doç. Dr. Mesut Arıcı, ‘Pediatride ve Geriatride majistral ürünler, Reçete hazırlama’, Doç. Dr. Evren Gökçe ‘Majistral formülasyonlarının yapımında karşılaşılabilen geçimsizlik problemleri ve çözümleri’, Doç. Dr. Sinem Yaprak karavana ‘Meajistral reçete ve formüllerin hesaplanması’,  Doç. Dr. Barkın Berk, ‘Uydu sempozyum’,  Ecz. Ayşe Arık Çoşkun ‘Akılcı ilaç kullanımı’, Dr. Beril Koparan, ‘Esansiyel yağ asitleri içeren yağların tıpta kullanımı!’,  Doç.Dr. S.Buket aksu ‘Majistral eğitimine katkı”, Doç. Dr. Yeşim Aktaş, ‘Majistral hazırlama işlemlerinin yasal boyutu’, Prof Dr. Yıldız Aksoy, ‘USP ve BP de majistral formülasyonlar’ ve Ecz. Sevil Ağalar ‘Aroma terapi’ konusunda ilk gün açıklamalarda bulundular.

Majistral Zirvenin ikinci gününde ise Prof. Dr. Özgen Özer, ‘Yarı katı ve kozmetik formüller’,  Prof. Dr. Ayşegül Karataş, ‘Eczanelerde en sık  yapılan formüller’, Prof. Dr. Ülker Gül, ‘Dermatolojide majistral reçete örnekleri’, Prof.Dr.  Figen Tırnaksız, ‘Majistral reçete yazılım kuralları’, Prof. Dr.Gülçin Saltan ‘Fitoterapi ve Maüjibtral formül uygulamaları’,  Uzm.Ecz.Hülya Eryılmaz, ‘Uydu sempozyum’,  Uzm. Ecz. Erol Simolo, ‘Aktüel-Kişiye özgü dermokozmetik Ürünler’, Prof. Dr. Ayhan Savaşer ‘İyi laboratuvar ve steril ürünler’, Prof.Dr. Yalçın Özkan, ‘Türk farmakopesinde Majistral formülasyorlar’ konusunda katılımcı eczacılara bilgiler aktardı.

Majistral Zirve, Majistralin geleceği paneliyle sona erdi. Majistral Zirve akşam yapılan gala yemeği ve Eczacının Sesi’nin 12. Kuruluş yıldönümü kutlamalarıyla son buldu. 

Kaynak- Özlem YILDIRIM/ konyapostasi.com.tr
http://www.konyapostasi.com.tr/konya/majistral-zirve/41496

ECZACININ SESİ/ HABER


Son eklenen haberler

Yazilarin tüm hakki Eczacinin Sesi e-gazeteye aittir. Imzali yazilar, yazarlarinin görüs ve sorumlulugu altindadir. Eczacinin Sesi e-gazetenin adi kaynak gösterilmeksizin alinti yapilamaz.Ana Sayfanız Yapın | Ana Sayfa

Haberler | Yazarlar | Özgür Köşe | Alkol Hesap | İlaç Rehberi | Reklam | Üye Girişi |
Kamu Kurum | Yasal-Mali | Dosya | Kültür-Sanat | Çepeçevre | Söyleşi | Üye Girişi | İlanlar | Duyurular | Dünyada Eczacılık | Arama
TEB | Eczacı Odaları | TEİS | Eczacı Kooperatifleri | Sağlık Bakanlığı | TİTCK | SGK | Reçete Giriş | Gazeteler | TV'ler | İletişim