Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun...
Editörden
Gündemden Notlar
Sis Çanı
Ayak İzleri
Majistral Formül
Özgür Köşe
Kamu Kurum
Söyleşi
Dosya
Yasal-Mali
Kültür Sanat
Çepeçevre
Ana Sayfa
TEB
Eczacı Odaları
TEİS
Eczacı Kooperatifleri
Reçete Giriş
Gazeteler
TV ler
İletişim
31.07.2014
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Site İçi Arama
Üye Girişi
Forum
İlanlar
Duyurular
 
facebook
twitter
 

ECZACININ SESY

FORUM

Sayın üyemiz,

  • "FORUM" sayfalarında yazılan yazılar, başka bir haber kaynağından kopyalanıp yapıştırılan koruma altında olan, kaynağı belirtilmeyen materyaller, yazıları yazan ve/veya materyalleri kopyalayıp yapıştıran kişinin/kişilerin yasal sorumluluğundadır.
  • Hakaret, argo, herhangi bir somut belgeye dayandırılmayan itham ve isnat, kişilik haklarına saldırı ve bir ürünün reklamını içeren, TC yasalarına ve meslek etiğine aykırı yazılar, yazarına haber verilmeksizin yayından kaldırılır.
  • Durum paylaşmak amacı ile yayınlanan reçete, rapor gibi materyallerde hasta ve doktora ait özel bilgilerin (isim, TC no, tescil no vb) gösterilmemesine özellikle dikkat edilmelidir.
  • "FORUM" sayfalarına vereceğiniz katkı ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Eczacının Sesi e-gazete Yayın Kurulu

UYARI: Forumda "Yeni Konu" açabilmek veya "Yanıt" yazabilmek için
üye olmanız gereklidir.

| Üye Girişi || Yeni Üye Kaydı || FORUM ARŞİVİ || YASAL UYARI |EŞ DEĞER İLAÇ HAFTASI... 17-04-2009 01:09:17

Sayın Meslekdaşım Celal KAYA’nın İst.E.O. Forumundaki başlığını (izniyle) kullanıyorum;

Ergenekon karmaşası arasında buyurun bize yepyeni, daha da çıldırtıcı sorunlar:

 

Ecz. CELAL KAYAKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 91

MesajTarih: Çrş Nis 15, 2009 11:47 am    Mesaj konusu: EŞ DEĞER İLAÇ HAFTASI...

Alıntıyla Cevap Ver


12 NİSANDA TOPLANAN 9. BAŞKANLAR DANIŞMA KURULU,14 MAYISI "EŞDEĞER İLAÇ HAFTASI " İLAN ETMİŞ. KARARIN ALTINI, ÜSTÜNÜ DE ŞÖYLE DOLDURMUŞ; "ECZANE EKONOMİLERİ AÇISINDAN MESLEKTAŞLARIMIZIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONU, İLACIN FİATININ YÜKSEK OLMASI DEĞİL, KARLILIK ORANI,İSKONTOSU GİBİ UNSURLAR OLMALIDIR.

EŞDEĞER İLAÇ KULLANIMI İLE, ECZANE EKONOMİLERİNDE RAHATLAMA SAĞLANACAK,AYNI ZAMANDA ECZACILARIN İLAÇ UZMANI OLDUĞU GERÇEĞİNİN ALTINI BİR KEZ DAHA ÇİZMİŞ OLACAKTIR.."


YÖNETİCİLERİMİZİN BU SİTEYİ OKUMADIKLARI KESİN. ZİRA BİR ÇOK ARKADAŞIMIZ YAZDI. EŞ DEĞER İLAÇLAR FİRMALARIN ÇANTACILARINDAN NEMALANANLAR TARAFINDAN GERİ ÇEVRİLİYOR. HASTAYA "YANLIŞ İLAÇ VERİLMİŞ" DİYORLAR. YETMİYOR "ECZANENİ DEĞİŞTİR" DİYORLAR.

ŞİMDİ BU DURUMDA" İLAÇ UZMANI ECZACI MI, ÇANTACI MI, ÇANTACIDAN NEMALANAN MI, BİRAZ DAHA İLERİ GİDECEĞİM HASTAYA ŞİRİN GÖRÜNEN "EVET DOKTORUN YAZDIĞI İLAÇ BU DEĞİL DİYEN YALAKA ECZACI MI "

51 ECZACI ODASI BAŞKANI TOPLANIN İSTANBULDA BİZİM PARALARI YİYİN, SONRA BU "BU DANDİK "KARARI ALIN...

YEMEZLER...
ECZACILIK TARİHİNDE OLMAMIŞTIR ,YAZILMAMIŞTIR... ÜYELER AİDATLARINI HELAL ETMİYORLAR....

AMA SİZLER YEMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ.... YİYİN..YİYİNN
...

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. ALİ CELAL ÜRGENKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 301

MesajTarih: Çrş Nis 15, 2009 11:49 am    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


KESİNLİKLE KATILIYORUM...

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. SAİT BAŞBUĞKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 1225

MesajTarih: Çrş Nis 15, 2009 11:58 am    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


Benim şaşkınlığım şu, TEB başkanını yanlış seçersin, olabilir, 3-5 oda başkanını yanlış seçersin,o da olabilir... Yahu 51 tane oda başkanını nasıl yanlış seçersin? Bu nasıl bir hatadır? 51 başkanın aldığı karara bakın.... Bunların tamamını bu meslekten uzaklaştıracaksın. Daha önce söylediğim gibi eczanelere, eczacılara, sağlıkla ilgili herhangi bir kurum ve kuruluşa mahkeme kararıyla 500 metreden fazla yaklaşmalarını yasaklamak gerekir.....

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. ESMA ERBAŞ ÖZÖNCELKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 181

MesajTarih: Çrş Nis 15, 2009 5:09 pm    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


Sayın doktorlarımızda da bu hafta başından beri bir gayret bir gayret.
-Yazdığım ilacın aynısını al.
-İlacı eczaneden değiştirmesinler.
-Farklı alırsan tedavin tam olmaz.
-İlacı karşıdaki eczaneden al ,sorun(!) çıkmaz.

Merak ediyorum mayıstaki 'eşdeğer ilaç haftası' hangi etkinliklerle kutlanacak.

Eczacılarımız ilaç uzmanıdır!
Bunu eczacıdan başka kimse bilmiyor malesef.

Hele sabah inflacort yerine pulmıcort çıkarttığım bir hastamın öyle bir:
-Neye dayanarak ilacımı değiştiriyorsunuz deyişi vardı ki nasıl cevap vereceğimi (yani köpürmeden) şaşırdım.

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. GÜLBEN ŞENKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 138

MesajTarih: Prş Nis 16, 2009 1:48 pm    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


TEB Başkanları ile birlikte SGK (Sistemi Güzelleştiren Kurum) da eşdeğer haftası ilan etmiş bakın neler yapmış:

Montelukast içeren ürünler ile budezonid içeren inhaler ürünlerini; ezetimib ile statin gruplarını sistem eşdeğer kabul ediyor.

Hadi hayırlı işler :)))

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. NERMİN ÇALIŞIRKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 279

MesajTarih: Prş Nis 16, 2009 2:30 pm    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


AYRICA SEMPREX KAPSÜL VE ACTİDEM ŞURUBU EŞDEĞER GÖSTERİYOR.HASTAYA ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİL 20 GÜNDÜR AYNI HASTA GELİYOR GİDİYOR ELİNDE SEMPREX KAPSÜL OLDUĞU İÇİN ACTİDEM ŞURUP ALAMIYOR..ÇENELERİ YAĞLAYIP ÖYLE OTURMAK LAZIM ECZANEDE. ARTIK TÜKENDİK YANİ..

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. CELAL KAYAKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 91

MesajTarih: Prş Nis 16, 2009 3:18 pm    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


15/04/2009 saat10:25..

reçetedeki ilaçlar:

1-foradil inh..
2-ventolin inh..
3-pulmicort inh... giriş yaptık onay aldık..

aynı reçetede dr. ismi yanlış yazdığımız için saat 15:30 sildik reçeteyi. dr. ismini düzelterek yeniden giriş yaptık.
FORADİL İNH... için "eş değer ilaç süresi dolmamıştır" uyarısı çıkıyor.

Baktık hastanın ilaç bilgisine, bitmemiş ilacı SERETİDE DISK.

SİSTEME BAKTIK FORADİLİN EŞDEĞERİ SERETİDE DEĞİL.

PEKİ EŞDEĞERİ ..NE ?

PEKİ SABAH 10 30 NEDEN KABUL DE

15 30 DA HAYIR......

"EŞ DEĞER HAFTASININ "HEDİYESİ OLMALI HERHALDE....

Başa dön   http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/templates/subSilver/images/spacer.gifEcz. GÜRSEL YILMAZKayıt: 05 Eyl 2006
Mesajlar: 711

MesajTarih: Prş Nis 16, 2009 3:53 pm    Mesaj konusu:

Alıntıyla Cevap Ver


BEN AKILLANDIM.
ARTIK DR. İSMİNİ YANLIŞ YAZMIŞIM , HASTANE KODUNU YANLIŞ GİRMİŞİM(EĞER AYNI GRUP HASTANEYSE...), PROTOKOLU YANLIŞMIŞ, DR. DİP NO YANLIŞ OLMUŞ GİBİ SEBEPLERLE REÇETE SİLMİYORUM.
EĞER HEMEN ANINDA FARKEDERSEM, HASTA GİTMEDEN DÜZELTİYORUM. YOKSA HİÇ ELLEMİYORUM. ÇÜNKÜ HİÇ UMMADIĞINIZ SONUÇLAR ÇIKIYOR.
YA DAHA ÖNCE GÖRÜNMEDİĞİ İÇİN TAHSİL ETMEDİĞİNİZ MUA. ÜCRETİ ÇIKIYOR. YA DA İLACIN FİYATINI DÜŞÜRMÜŞ OLUYORLAR, BİR SÜRÜ FARK ÇIKIYOR.
EĞER İLACI YANLIŞ GİRMEDİYSEM, DİĞER EFTEN PÜFTEN HATALAR İÇİN REÇETEYİ DÜZELTMİYORUM .BEĞENMEZLERSE İADE EDERLER. BU DAHA GÜVENLİ VALLA.

Başa dön  

http://www.istanbuleczaciodasi.org.tr/_forum/viewtopic.php?t=4615Sadun DURAN

 

YORUMLAR

Muharrem KESOVA 17-04-2009 10:37:28

teb yönetimi ve 51 eczacı odası başkanını acilen "hızlandırılmış güncel eczane eğitimi"ne almak gerekiyor.

bizim yıllardır yaptığımız eşdeğer uygulamasını yeni birşeymiş gibi "keşfetmiş" olmaları ve kurtuluş reçetesi olarak önümüze sürmeleri onların ya eczacılığı unuttuklarını ya da hiç bilmediklerini gösteriyor.
Sebahat ABDULLAHOĞLU 17-04-2009 10:52:11

BASIN BİLİR BİLMEZ  İLAÇ HAKKINDA YORUM YAPARSA YALAN YANLIŞ ŞEYLER SÖYLERSE ELBETTEKİ VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIR.BİRDE SEVGİLİ DOKTORLAR MUTLAKA AYNISI OLSUN DİYE HASTAYI TEMBİHLERSE HASTA VEYA YAKINI DAHA KAPIDAN GİRERKEN AYNISI YOKSA VERME DİYE BAŞLIYOR.TOPLUMUN  KAFASI HER KONUDA KASITLI VEYA DEĞİL KARIŞTIRILIYOR.AYNI ŞEY İLAÇTADA.
Nurşen DEDE 17-04-2009 11:11:52

Dünya’da Eşdeğer İlaç  
 
  Diğer ülkelerde eşdeğer ilaç kullanımının teşviki için hangi yöntemler uygulanmaktadır?
  Dünyada eşdeğer ilaç kullanımı ne düzeydedir?
  AB’nin ilaç çalışma grubu olan G10’un eşdeğer ilaçlar konusundaki görüşleri nelerdir?Diğer ülkelerde eşdeğer ilaç kullanımının teşviki için hangi yöntemler uygulanmaktadır?

ABD’de, eşdeğer ürünlerinin ruhsatlandırma sürecinin hızlandırılması ve tanıtım kampanyası yapılması amacıyla Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) bütçesine ek ödenek tahsis edilmiştir.

İngiltere’de tıp fakültesi öğrencilerine, reçete yazarken eşdeğer ürünleri tercih etmeleri yönünde eğitim verilmektedir.

Belçika, İspanya, Portekiz, Avusturya, Fransa gibi ülkelerde kamuoyuna yönelik eşdeğer ilaç bilgilendirme kampanyaları düzenlenmektedir.

İsviçre’de eşdeğer ilaçlar için daha düşük katkı payı alınmaktadır.

Japonya’da hekimlere, reçetede “referans ilaç yerine eşdeğerini verebilirsiniz” bölümünü işaretlemeleri, eczacılara ise, hastanın onayıyla referans ilacı eşdeğer ilaçla değiştirmeleri karşılığında prim ödemesi yapılmaktadır.

Dünya’da eşdeğer ilaç kullanımı ne düzeydedir?

Nüfusun artması ve yaşlanması, ileri ve pahalı tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi, sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması nedenleriyle tüm dünyada sağlık harcamaları giderek artıyor. Buna bağlı olarak, artan sağlık harcamalarının yönetiminde eşdeğer ilaçlar önemli bir çözüm olarak rolünü güçlendiriyor.

Eşdeğer İlaçların Kutu Ölçeğinde Pazar Payı, 2006
 

Ülke

Pay, %

Polonya 76,5
Danimarka 68,8
İngiltere 65,0
Slovakya 59,3
ABD 58,6
Slovenya 58,1
Almanya 56,4
Türkiye* 51,7
Hollanda 50,6
İsveç 46,1
Kanada 44,5
Macaristan 39,9
Avusturya 18,8
Fransa 17,6
Belçika 13,7
İspanya 12,4
Japonya 12,3
İsviçre 9,8
Portekiz 9,8
İtalya 7,2
Finlandiya 6,2
İrlanda 4,4
Yunanistan 2,0

Kaynak: Avrupa Eşdeğer İlaç Birliği (EGA), İEİS
* 2007
AB’nin ilaç çalışma grubu olan G10’un eşdeğer ilaçlar konusundaki görüşleri nelerdir?

Eşdeğer ilaçlar, Avrupa Komisyonu “İlaçlarda Araştırma ve Tedarik için Üst Düzey Grubu”nun (G10) stratejisinin temel unsurları arasındadır.

G10’un önerisi, “üye ülkelerin kendi pazarlarında eşdeğer ilaç kullanımını artırmaya yönelik yöntemler geliştirmesi ve kamu sağlığı için eşdeğer ilaç endüstrisinin gelişimine ve rekabete önem verilmesi” yönündedir.

G10 Çalışma Grubu’nun 2003 yılı Lizbon Çalıştayı’nda aldığı bazı kararlar aşağıdaki gibidir:

- Doktorlar eşdeğer ilaçları reçetelemek için eğitilmeli, reçeteleme kararlarının ekonomik sonuçları anlatılmalıdır.
- Referans ilaç yerine verilmek üzere eşdeğerlerinin listesi çıkarılmalıdır.
- Tüketiciler, eşdeğer ilaçlar konusunda bilinçlendirilmelidir.
- Eşdeğer ilaç ağırlıklı geri ödeme sistemleri oluşturulmalıdır.
- Eşdeğer ilaçların ruhsatlandırılmasındaki gecikmeler önlenmelidir.
http://www.esdegerilac.com

 

   Bu konuda internette eşdeğer ilaç konusunda oldukça fazla bilgi var.

Bizim eczacılar ve s.g.k düzeyinde mücadele vermemiz karşımızda 'çantacılar ve nemalanan doktorlar 'oldukça çok güdük kalan ve bizi yıpratan bir mücadele olur.
Sadun DURAN 19-04-2009 13:37:38

Adana E.O. Forumundan:


15.04.2009
TÜLİN GEDİK
İLAÇTA EŞ DEĞER HAFTASI

          

          eczacıların uğraştıkları teşhis rezaleti,muayene ücreti rezaleti,iptal edilen reçeteler,örnekleme metodu,avans ödeme isteği,geri dönen reçeteler,buharlaşan katkı payları,provizyon sistemi aksaklıkları

          ECZACININ MESLEK HAKKI
          
          ECZACININ İLAÇTA KAR ORANIN ARTIRILIP SABİTLENMESİ.....DURURKEN

    BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIN İLAÇTA EŞDEĞER HAFTASINI KUTLARIM.

     
Sadun DURAN 19-04-2009 13:40:41


08.04.2009
TUBA KAYADELEN
eşdeğer ilaçta eczacıya gelene kadar....

Meslektaşlarımızın, eşdeğer ilaç kullanımının yaygınlaştırılması ve hastaların bu konuda bilinçlendirilmesi açısından, mesleki bilinç ve sorumlukları gereği, her türlü çabayı göstereceklerine inanıyoruz.denilmiş eczacılara.
peki yine en son nokta olan biz eczacılar  değilde, daha reçete yazılırken rol oynayan hekimlerimizdende  bu konuda yardım isteniyor mu acaba?gecenin bir saatinde bile  aynısını al, sakın orda değiştirmesinler  diye tembih edip hastayı yollayan,normal mesai saatinde   ilaçları al gel aynısınımı almışsın göreyim  diyen ,muadil verip yolladığınız hastayı  dr bunu istemiyormuş aradım sordum git yazdığımı al   diye dolaylı emrivaki yapanlarada bu uyarı yapıldı mı acaba?
daha reçeteyi uzatırken aynısını vereceksiniz diye hitap eden hasta psikolojisi içinde çeşitli ilan ve yazılar basın yoluyla ulaştırılabilir mi?
herşeyi eczacı çözsün,eczacı anlatsın,eczacı kontrol etsin bu kadarıda olmazki.


08.04.2009
MUHARREM KESOVA
eşdeğer ilaçta eczacıya gelene kadar....

işte "ilaçta durum " tefrikalarını sadece yayımlamakla sorunların çözümlenemeyeceğinin en vurucu paragrafıydı bu son paragraf.

sadece durum tesbiti yapmak yetmiyor.
bu durumu eczacı zaten kor gibi duyumsuyor içinde.
bu, yöneticinin ne denli konudan uzak ve dolçe vita içinde olduğunu gösteriyor.

onlar "bir lütuf gayret" ile henüz durum tesbiti aşamasındalar; eczacı ise kendi yangınından çıkış yollarını kendince bulma uğraşında.

yine de fazla kötümserliğe gerek yok belki..
hiç olmazsa durum tesbitleri tefrikaları ile uğraşmaları sorunları öğrenmeye çalıştıklarını gösterir.
bunu gerçekten çözüm için mi yapıyorlar yoksa konumlarını korumak için mi onu da yorumlama ve değerlendirmesini de bize bıraksınlar.

onlar öğrenmeye çalışırken biz eczacılar kendi yağımızda kavrulmayı çoktan öğrendik.
Özer TERECE 20-04-2009 12:58:27

biz ilkokuldayken yerli malı haftası diye bir şey vardı,bu da onun gibi bir şey mi acaba???
| FORUM ARŞİVİ |